Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#14183
markdh skrev:Nogen der ved hvor jeg kan få et vægbeslag som passer til denne skærm.?
Hej

Hvis du vil ha et Samsung orginal vægbeslag skal det være XX99248 Det koster 699 incl moms, i butikkerne.

Samsungdk
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#14219
Der findes et hav af beslag på www.hifipriser.dk hvor du kan se en masse uoriginale beslag. Du kan muligvis også finde nævnte originale beslag billigere visse steder hvis du spørger efter det i butikken.
Af markdh
#14241
Hvis man nu købe sådan et uoriginalt beslag. Kan man så være sikker på at det passer på tv'et?
Af lasjen4
#14259
De fleste beslag er universale beslag. Der følger som regl et hav af skruer med så, det burde virke. Hvis du rammer noget som hører under VESA standard, så er du ret sikker på at ramme noget af det rigtigt :)
Af cannavaro
#14567
De fleste forhandlere forhandler Vogels universielle beslag.. Du kan evt. tage et kig på vogels.com, og finde netop dit Tv, og herefter finde ud af hvilket beslag der passer..

Du skal dog være opmærksom på, at Samsung benytter sig af Vesa standarden 200 * 200..

Så spørg i butikken, eller tag en liste med fra vogels over de beslag som passer, ned til din forhandler..
Af Kief
#14573
Hifiklubben har et rigtig godt SMS beslag som passer til både 32 såvel som 40" skærmene. Det er et Vesa 200 beslag.

699.- er prisen.
Af milux
#14574
Du kan læse om Vesa standarden hos Recordere.dk http://www.recordere.dk/indhold/templat ... esign.aspx og i deres (vores) forum har det fleregange været nævnt at du kan maile dit fjernsyns serie nummer til Samsung, så får du gratis tilsendt et originalt vægbeslag en ugestid senere!

/Michael Sørensen, Recordere.dk