Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#48449
Hey er ny på det her forum og håber at i kan hjælpe mig lidt ud.

Jeg er førstegangs køber af fladskærm og tv for den sags skyld.
Lige nu har jeg et rigtigt gammel 28" kasse-tv, som jeg ikke lige er helt vildt med.

Jeg leder efter noget der passer mig bedst, det skal bruges som tv til stue og til at spille film og spil på, afstanden fra tv'et og der hvor jeg sidder/ligger er nok 2-3.5 meter så det behøves ikke at være gigantisk :p

Jeg har kigget lidt rundt på internettet og fandt et billigt 40" samsung, har ikke rigtige nogle ide om det er godt eller dårligt men jeg elsker designet :D Link : http://lcdplanet.dk/produkter/6-samsung ... -le40a656/
Efter jeg havde sugede lidt information om fladskærme på forsiden her var jeg lidt trist over at finde ud af den ik havde DVB-C tuner da jeg har kabel tv :(


For dem der er lidt for dovne til at læse alt men gerne vil hjælpe alligevel:
Jeg mangler fladskærm til under 10.000
skal bruges til stuen hvor afstanden er <4 meter
skal også bruges til at spille på min xbox 360.

Tror ik rigtigt at jeg har mere at skrive om, hvis i har nogle spørgsmål vær endelig ikke bange for at spørge :)
Brugeravatar
Af kthomsen
#48453
Panasonic 42PZ80.
Den har Full HD og en af markedets bedste billeder.

Nu ved jeg ikke hvilken kabel-tv distributør du har, men hvis det er yousee kan man jo få en HD-boks med indbygget HDD-optager der kan optage i HD kvalitet for lidt ekstra! Du kommer jo til at betale for yousee-kortet alligevel i et tv med DVB-C.
Af Senior03
#48454
Arh det må du undskylde, jeg glemte at nævne, jeg ser helst efter et LCD eftersom min stue er ret så lys :/
Brugeravatar
Af kthomsen
#48456
Senior03 skrev:Arh det må du undskylde, jeg glemte at nævne, jeg ser helst efter et LCD eftersom min stue er ret så lys :/
OK, men så skal du nok lidt højere op i budgettet for samme billedkvalitet.
Men du kan evt. kigge lidt på Sony's KDL-40W4500.
Af Senior03
#48457
Måske har du fået det forkerte indtryk men jeg er ikke en diehard gfx fan, jeg vil bare informeres om hvilke tv der ville være bedst til en pris under 10k hvis det kun skal bruges til spil og stue, så over 10k kommer det iverfaldt ikke til at blive :p

Som jeg sagde, jeg har et 28" crt i øjeblikket, så bare at det er "nogenlunde" bedre end det så er jeg glad :)
Af SurfBoy
#48461
Nu er det altså sådan at jeg selv sidder med et 40" Samsung LE40A656 som jeg p.t. bruger som min eneste computer-monitor , personligt syntes jeg at det har et hammer fedt og skarpt billede.
40" Samsung LE40A656 har også indbygget DVB-C og DVB-T tuner det kommer bare an på hvilken model du køber og hvilke bogstaver der er tilknyttet enten i midten eller bagefter - dette gælder også for Sony TV og det gør det til en ren jungle at forstå hvad de forskellige modeller kan og hvad du får for dine penge.
Samsung LE40A656 med DVB-T og C har KUN MPEG 2 dekoder , nogle apparater lavet af X fabrikant er set annonceret med MPEG2 på DVB-C og MPEG4 på DVB-T - om det passer ved jeg ikke men det er set på prisskilte på fjernsyn. (Også Samsung har idag MPEG4 tuner fjernsyn - såvidt jeg ved - men hvad det koster afhænger af modellens øvrige egenskaber) (Jeg kan se at Samsung - 40" - LE40A676A1WXXE har MPEG4 , der står bare ikke om det er på både DVB-T og DVB-C , men I kan ringe på 70 70 19 70 og stille spørgsmål hvis det er nødvendigt - mandag-fredag , 8 - 18 ) .
Skal du bruge dit fjernsyn som din ENESTE computer-monitor er jeg NØD til at anbefale dig Samsung for de kan på Sub-D stikket synkronisere mellem 60 og 75 HZ (på de modeller jeg har undersøgt) og 60 HZ på HDMI stikket mens alle Sony'erne KUN kan synkronisere 60 HZ uanset.
Hvilken frekvens fjernsynet kan synkronisere har mest betydning når computeren skal indstilles eller IKKE er i Windows (d.v.s. før Windows) tilstande.
Et moderne fjernsyn bør have MPEG4 både på DVB-T og DVB-C og der får du p.t. sandsynligvis mest for pengene med et godt Sony tilbud (Husk at se godt efter hvilke bogstaver der står i midten og bagefter på model betegnelsen) . (Apropos MPEG4 så er der en liste her på flatpanels over fjernsyn der muligvis har MPEG4 men brug kun listen som udgangspunkt for eget check af modellen om interesseret) .
Men PÅ DEN ANDEN SIDE SET : SÅ er det SÅ PIS HAMRENDE LIGEGYLDIGT p.t. om du har digital tuner eller ej og om du har MPEG4 !
Dette skyldes det enkelte faktum at du sandsynligvis vil anvende kabel-TV og det at ingen af de store for øjeblikket sender i u-kodet digitalt format så der skal under alle omstændigheder en boks imellem, hvis du vil modtage DIGITALT TV ! , en boks som du skal købe eller leje af din udbyder og dertil kommer et årligt kortgebyr på omkring 400 kr. Boksen du køber eller lejer skal sættes til TV'et enten via HDMI stikket, Scart eller andet video stik og skal altså ikke i dit TV's antennestik alligevel. (Du kan få TV med indbygget hul til en til-købs (CA-kort) kort-læser men det er ikke løsningen for de kortlæsere understøtter normalt ikke alle de digitale tjenester din kabel-TV leverandør udbyder så du skal have leverandør boksen alligevel)
Og tro mig når du først har smækket et fedt 40" Fladskærms fjernsyn i FULD HD (1920X1080) (1080P) på bordet så kan jeg love dig for at du kan se hvor gode eller rettere sagt hvor dårlige signaler du propper ind i det, for et godt fladskærms-TV piner enhver detalje ud af billedet , så så snart at sådan en "fyr" er stillet op begynder du at drømme om 1080P opskalering fra din DVD-Spiller eller HD-optager/afspiller , digitalt TV-signal fra din TV-signal leverandør (i dyre domme) og Blu-Ray film og blu-Ray afspiller.
Jeg vil altid anbefale folk at kigge på Samsung først når vi snakker højkvalitet Fladskærms TV hvis de skal bruges som eneste computer-monitor.
Lyden er acceptabel men ikke fantastisk og det er få fladskærms-TV der har rigtig god lyd , vil du ha' fed lyd og masser af bulder så sæt en surround forstærker til (hvis du har lyst til at få klager fra naboerne når du hygger dig) .
Samsung yder iøvrigt, så vidt jeg har forstået, den lidet kendte PRESTIGE SERVICE i 2 år på modeller på 40" og derover .
Se evt. også deres "Garanteret kvalitetssikret - forskellen på et Samsung TV og et Samsung TV" .
Du kan se et Samsung LE40A656A1CXXE på Happii her , de kan muligvis fåes billigere - men husk at LADE VÆRE MED AT KØBE PARALLEL IMPORT hvis du vil have Dansk garanti )
Du skal bare vide een ting : det er et pis-hamrende dårligt tidspunkt at købe ny elektronik på for det går så hamrende hurtigt. Samsung er indbygget en masse fed teknik , men det æder meget strøm og et Samsung LCD FJERNSYN æder typisk mere end konkurrenternes (Samsung har iøvrigt masser af strøm-økonomiske PC-MONITORER - med 3 års ombytning) , men der er en masse leverandører , der iblandt Samsung der snart kommer med nye fjernsyns modeller der æder meget mindre strøm ( se her )
og fra forskellige firmaer vælter det frem med nye modeller der er DLNA kompatible og nye modeller der kan sættes til internetttet. ( f.eks. har Samsungs nyeste modeller mulighed for placering af felter på skærmen med web-indhold - medens at du ser TV - f.eks. vejr , nyheder m.v. ) .
Vil du bare have et billig Samsung i fuld HD (1920X1080) og med DVB-T og DVB-C så kan du lave denne (en avanceret) søgning på www.dvdpriser.dk . Så kan du se om du kan finde et IKKE parallel importeret fjernsyn et eller andet sted når du har du har fundet nogle modeller .

Men som sagt , der er mange andre fede TV end Samsung , og Samsung regulært TV modeller bruger relativt meget strøm , og andre vil naturligvis foreslå dig alt muligt andet og kritisere det jeg har skrevet, men som nævnt vil et Samsung LE40A656A1CXXE være fedt at sætte din PC til - Jeg sidder med en opløsning på 1024X768 på 2 meters afstand og jeg har altså ikke noget problem at at se hvad der forgår på skærmen :D , men nu er mine øjne altså heller ikke så gode som de har været :)

Bemærk iøvrigt venligst at hvis du køber et Fuld HD TV idag og det skal kunne bruges til nyere HDMI kompatibelt udstyr så skal fjernsynet mindst overholde HDMI 1.3 standarden ( læs om HDMI her , vælg f.eks. "HDMI versions" og søg) . Nyere Blu-Ray afspillere kræver f.eks. HDMI 1.3 kompatibelt TV og KABEL - i det mindste for fuld udnyttelse !!! )
(På den anden side set, sætter du udstyr med HDMI udgang eller kabel ringere end HDMI 1.3 til et HDMI 1.3 kompatibelt TV kan du også risikerere at det kan give problemer så at du bliver nød til at anvende en anden indgang eller separat lyd lydkonfiguration eller andet - referer til BRUGER-Manualen til Samsung LE40A656) .

Med venlig hilsen

SurfBoy
Af Smartzipants
#48467
kthomsen skrev:
Senior03 skrev:Arh det må du undskylde, jeg glemte at nævne, jeg ser helst efter et LCD eftersom min stue er ret så lys :/
OK, men så skal du nok lidt højere op i budgettet for samme billedkvalitet.
Men du kan evt. kigge lidt på Sony's KDL-40W4500.
Man kunne også være lidt fræk og sige: Du får ikke samme billedekvalitet i en LCD endnu....
Tilgengæld er spørgsmålet om du bemærker dette når det står hjemme i stuen noget at sammenligne med.

Jeg ville helt klart også foreslå pz80/pz85 ... det der skulle tale imod er hvis skærmen skal bruges meget til at gå på internettet(som primære pc-skærm f.eks.) eller til at spille på(læs: spille MEGET på).

Lysindfald og genskin har jeg aldrig haft problemer med, men hvis man har virkelig voldsomt lysindfald kan det måske godt være et problem.... tror dog det skal være yderst kraftigt lysindfald før det er et problem
Af Senior03
#48476
SurfBoy skrev:Nu er det altså sådan at jeg selv sidder med et 40" Samsung LE40A656 som jeg p.t. bruger som min eneste computer-monitor , personligt syntes jeg at det har et hammer fedt og skarpt billede.
40" Samsung LE40A656 har også indbygget DVB-C og DVB-T tuner det kommer bare an på hvilken model du køber og hvilke bogstaver der er tilknyttet enten i midten eller bagefter - dette gælder også for Sony TV og det gør det til en ren jungle at forstå hvad de forskellige modeller kan og hvad du får for dine penge.
Samsung LE40A656 med DVB-T og C har KUN MPEG 2 dekoder , nogle apparater lavet af X fabrikant er set annonceret med MPEG2 på DVB-C og MPEG4 på DVB-T - om det passer ved jeg ikke men det er set på prisskilte på fjernsyn. (Også Samsung har idag MPEG4 tuner fjernsyn - såvidt jeg ved - men hvad det koster afhænger af modellens øvrige egenskaber) (Jeg kan se at Samsung - 40" - LE40A676A1WXXE har MPEG4 , der står bare ikke om det er på både DVB-T og DVB-C , men I kan ringe på 70 70 19 70 og stille spørgsmål hvis det er nødvendigt - mandag-fredag , 8 - 18 ) .
Skal du bruge dit fjernsyn som din ENESTE computer-monitor er jeg NØD til at anbefale dig Samsung for de kan på Sub-D stikket synkronisere mellem 60 og 75 HZ (på de modeller jeg har undersøgt) og 60 HZ på HDMI stikket mens alle Sony'erne KUN kan synkronisere 60 HZ uanset.
Hvilken frekvens fjernsynet kan synkronisere har mest betydning når computeren skal indstilles eller IKKE er i Windows (d.v.s. før Windows) tilstande.
Et moderne fjernsyn bør have MPEG4 både på DVB-T og DVB-C og der får du p.t. sandsynligvis mest for pengene med et godt Sony tilbud (Husk at se godt efter hvilke bogstaver der står i midten og bagefter på model betegnelsen) . (Apropos MPEG4 så er der en liste her på flatpanels over fjernsyn der muligvis har MPEG4 men brug kun listen som udgangspunkt for eget check af modellen om interesseret) .
Men PÅ DEN ANDEN SIDE SET : SÅ er det SÅ PIS HAMRENDE LIGEGYLDIGT p.t. om du har digital tuner eller ej og om du har MPEG4 !
Dette skyldes det enkelte faktum at du sandsynligvis vil anvende kabel-TV og det at ingen af de store for øjeblikket sender i u-kodet digitalt format så der skal under alle omstændigheder en boks imellem, hvis du vil modtage DIGITALT TV ! , en boks som du skal købe eller leje af din udbyder og dertil kommer et årligt kortgebyr på omkring 400 kr. Boksen du køber eller lejer skal sættes til TV'et enten via HDMI stikket, Scart eller andet video stik og skal altså ikke i dit TV's antennestik alligevel. (Du kan få TV med indbygget hul til en til-købs (CA-kort) kort-læser men det er ikke løsningen for de kortlæsere understøtter normalt ikke alle de digitale tjenester din kabel-TV leverandør udbyder så du skal have leverandør boksen alligevel)
Og tro mig når du først har smækket et fedt 40" Fladskærms fjernsyn i FULD HD (1920X1080) (1080P) på bordet så kan jeg love dig for at du kan se hvor gode eller rettere sagt hvor dårlige signaler du propper ind i det, for et godt fladskærms-TV piner enhver detalje ud af billedet , så så snart at sådan en "fyr" er stillet op begynder du at drømme om 1080P opskalering fra din DVD-Spiller eller HD-optager/afspiller , digitalt TV-signal fra din TV-signal leverandør (i dyre domme) og Blu-Ray film og blu-Ray afspiller.
Jeg vil altid anbefale folk at kigge på Samsung først når vi snakker højkvalitet Fladskærms TV hvis de skal bruges som eneste computer-monitor.
Lyden er acceptabel men ikke fantastisk og det er få fladskærms-TV der har rigtig god lyd , vil du ha' fed lyd og masser af bulder så sæt en surround forstærker til (hvis du har lyst til at få klager fra naboerne når du hygger dig) .
Samsung yder iøvrigt, så vidt jeg har forstået, den lidet kendte PRESTIGE SERVICE i 2 år på modeller på 40" og derover .
Se evt. også deres "Garanteret kvalitetssikret - forskellen på et Samsung TV og et Samsung TV" .
Du kan se et Samsung LE40A656A1CXXE på Happii her , de kan muligvis fåes billigere - men husk at LADE VÆRE MED AT KØBE PARALLEL IMPORT hvis du vil have Dansk garanti )
Du skal bare vide een ting : det er et pis-hamrende dårligt tidspunkt at købe ny elektronik på for det går så hamrende hurtigt. Samsung er indbygget en masse fed teknik , men det æder meget strøm og et Samsung LCD FJERNSYN æder typisk mere end konkurrenternes (Samsung har iøvrigt masser af strøm-økonomiske PC-MONITORER - med 3 års ombytning) , men der er en masse leverandører , der iblandt Samsung der snart kommer med nye fjernsyns modeller der æder meget mindre strøm ( se her )
og fra forskellige firmaer vælter det frem med nye modeller der er DLNA kompatible og nye modeller der kan sættes til internetttet. ( f.eks. har Samsungs nyeste modeller mulighed for placering af felter på skærmen med web-indhold - medens at du ser TV - f.eks. vejr , nyheder m.v. ) .
Vil du bare have et billig Samsung i fuld HD (1920X1080) og med DVB-T og DVB-C så kan du lave denne (en avanceret) søgning på www.dvdpriser.dk . Så kan du se om du kan finde et IKKE parallel importeret fjernsyn et eller andet sted når du har du har fundet nogle modeller .

Men som sagt , der er mange andre fede TV end Samsung , og Samsung regulært TV modeller bruger relativt meget strøm , og andre vil naturligvis foreslå dig alt muligt andet og kritisere det jeg har skrevet, men som nævnt vil et Samsung LE40A656A1CXXE være fedt at sætte din PC til - Jeg sidder med en opløsning på 1024X768 på 2 meters afstand og jeg har altså ikke noget problem at at se hvad der forgår på skærmen :D , men nu er mine øjne altså heller ikke så gode som de har været :)

Bemærk iøvrigt venligst at hvis du køber et Fuld HD TV idag og det skal kunne bruges til nyere HDMI kompatibelt udstyr så skal fjernsynet mindst overholde HDMI 1.3 standarden ( læs om HDMI her , vælg f.eks. "HDMI versions" og søg) . Nyere Blu-Ray afspillere kræver f.eks. HDMI 1.3 kompatibelt TV og KABEL - i det mindste for fuld udnyttelse !!! )
(På den anden side set, sætter du udstyr med HDMI udgang eller kabel ringere end HDMI 1.3 til et HDMI 1.3 kompatibelt TV kan du også risikerere at det kan give problemer så at du bliver nød til at anvende en anden indgang eller separat lyd lydkonfiguration eller andet - referer til BRUGER-Manualen til Samsung LE40A656) .

Med venlig hilsen

SurfBoy
Jeg skal ikke rigtige bruge tv'et til pc, men det er da altid noget hvis man har muligheden for at tilslutte den til pc'en.



Smartzipants skrev:
kthomsen skrev:
Senior03 skrev:Arh det må du undskylde, jeg glemte at nævne, jeg ser helst efter et LCD eftersom min stue er ret så lys :/
OK, men så skal du nok lidt højere op i budgettet for samme billedkvalitet.
Men du kan evt. kigge lidt på Sony's KDL-40W4500.
Man kunne også være lidt fræk og sige: Du får ikke samme billedekvalitet i en LCD endnu....
Tilgengæld er spørgsmålet om du bemærker dette når det står hjemme i stuen noget at sammenligne med.

Jeg ville helt klart også foreslå pz80/pz85 ... det der skulle tale imod er hvis skærmen skal bruges meget til at gå på internettet(som primære pc-skærm f.eks.) eller til at spille på(læs: spille MEGET på).

Lysindfald og genskin har jeg aldrig haft problemer med, men hvis man har virkelig voldsomt lysindfald kan det måske godt være et problem.... tror dog det skal være yderst kraftigt lysindfald før det er et problem
Som sagt, jeg behøver ikke det bedste billedkvalitet der er på marked, bare noget der er flot og se på og meget helst <10k og måske 37-40" :p

Jeg så den her, ser ret billig ud men jeg vil nødige være mere af en nærigrøv en jeg allerede er når jeg skal gøre et stort køb :
http://www.multimediaworld.dk/templates ... Group=2020
Af SurfBoy
#48496
Senior03 skrev:Jeg så den her, ser ret billig ud men jeg vil nødige være mere af en nærigrøv en jeg allerede er når jeg skal gøre et stort køb :
http://www.multimediaworld.dk/templates ... Group=2020
Nej ! , men problemet er jo altid at den holdning er en ren glidebane. Fordi at hver gang vi er parat til at betale X mere så får du også det og det og det med for pengene. Så det er fuldstændigt ligegyldigt hvad så kan du blive ved.
Man bliver nød til at sætte sit niveau og så være tilfreds med det man kan få de penge man vil betale eller også må man blive ved med at betale til at man er tilfreds.
Samsung LE40A557P2CXXE er hvis du studerer de to link her : PRESTIGE SERVICE i 2 år på modeller på mindst 40" og "Garanteret kvalitetssikret - forskellen på et Samsung TV og et Samsung TV" , vil du kunne se at du med den model du peger på er dækket af Samsungs DK garantier og service idet at model nummeret ender på XXE.
I det PDF dokument jeg linker til står der ganske vist XEE istedet for XXE men jeg greb telefonen og ringede (70 70 19 70 , mandag-fredag , 8 - 18 )) og spurgte dem og XXE er dækkede DK modeller. Også spurgte jeg dem ved samme lejlighed om modellen du taler om havde HDMI 1.3 og det har den. Tilgengæld skal du op i en model 567 hvis du vil have MPEG4 også istedet for MPEG2 , men som tidligere skrevet så skal vi p.t. alligevel have en boks på for at se digtial TV, da udbyderne jo koder det for at få folk til at betale for digital kvalitet, så det ender alligevel med at signalet fra din "Selektor" eller "Zaptor" skal proppes i dit TV via HDMI så såvidt at jeg kan se så er det altså p.t. ikke afgørende om der er MPEG2 eller MPEG4 dekoder i din eventuelle DVB-C tuner .

Features for Samsung LE40A557P2CXXE er her .
Specifikationer for Samsung LE40A557P2CXXE er her
Og Manualen til Samsung LE40A557P2CXXE kan hentes her (Advarsel ! Bruger manualen er en multisproget PDF på ca 74 MB ! )
Som du vil kunne se i bruger-manualen er også Samsung LE40A557P2CXXE virkelig god til at synkronisere vertikale PC-signaler fra Sub-D stikket (det 15 polede) idet at Samsung LE40A557P2CXXE kan synkronisere et frekvens område mellem 60 HZ og 75 HZ på Sub-D .
Jeg bruger selv Sub-D stikket selv om alle har travlt med at bruge HDMI , men såvidt jeg ved er der ikke noget til hinder for at du tilkobler PC'en til både Sub-D og HDMI på een gang hvis du har lyst (men spørg lige Samsung support, på nævnte nummer, for en sikkerheds skyld) og bare skifte mellem hvilken indgang du vil have signal fra hvis du f.eks. smækker et "nuttet" "Gainward BLISS 9800GT Golden Sample
(1 GB)" med både HDMI og Sub-D
ud på computeren.
Det skal tilføjes at under uheldige omstændigheder kan man risikere at elektrisk støj fra computeren forplanter sig så at der kan være minimale problemer , men jeg er generelt meget tilfreds med at bruge mit TV som monitor (altså udover at det æder så meget strøm - men tilgengæld : hammerfedt skærm billede)

Med venlig hilsen

SurfBoy
Af Senior03
#48499
SurfBoy skrev:
Senior03 skrev:Jeg så den her, ser ret billig ud men jeg vil nødige være mere af en nærigrøv en jeg allerede er når jeg skal gøre et stort køb :
http://www.multimediaworld.dk/templates ... Group=2020
Nej ! , men problemet er jo altid at den holdning er en ren glidebane. Fordi at hver gang vi er parat til at betale X mere så får du også det og det og det med for pengene. Så det er fuldstændigt ligegyldigt hvad så kan du blive ved.
Man bliver nød til at sætte sit niveau og så være tilfreds med det man kan få de penge man vil betale eller også må man blive ved med at betale til at man er tilfreds.
Samsung LE40A557P2CXXE er hvis du studerer de to link her : PRESTIGE SERVICE i 2 år på modeller på mindst 40" og "Garanteret kvalitetssikret - forskellen på et Samsung TV og et Samsung TV" , vil du kunne se at du med den model du peger på er dækket af Samsungs DK garantier og service idet at model nummeret ender på XXE.
I det PDF dokument jeg linker til står der ganske vist XEE istedet for XXE men jeg greb telefonen og ringede (70 70 19 70 , mandag-fredag , 8 - 18 )) og spurgte dem og XXE er dækkede DK modeller. Også spurgte jeg dem ved samme lejlighed om modellen du taler om havde HDMI 1.3 og det har den. Tilgengæld skal du op i en model 567 hvis du vil have MPEG4 også istedet for MPEG2 , men som tidligere skrevet så skal vi p.t. alligevel have en boks på for at se digtial TV, da udbyderne jo koder det for at få folk til at betale for digital kvalitet, så det ender alligevel med at signalet fra din "Selektor" eller "Zaptor" skal proppes i dit TV via HDMI så såvidt at jeg kan se så er det altså p.t. ikke afgørende om der er MPEG2 eller MPEG4 dekoder i din eventuelle DVB-C tuner .

Features for Samsung LE40A557P2CXXE er her .
Specifikationer for Samsung LE40A557P2CXXE er her
Og Manualen til Samsung LE40A557P2CXXE kan hentes her (Advarsel ! Bruger manualen er en multisproget PDF på ca 74 MB ! )
Som du vil kunne se i bruger-manualen er også Samsung LE40A557P2CXXE virkelig god til at synkronisere vertikale PC-signaler fra Sub-D stikket (det 15 polede) idet at Samsung LE40A557P2CXXE kan synkronisere et frekvens område mellem 60 HZ og 75 HZ på Sub-D .
Jeg bruger selv Sub-D stikket selv om alle har travlt med at bruge HDMI , men såvidt jeg ved er der ikke noget til hinder for at du tilkobler PC'en til både Sub-D og HDMI på een gang hvis du har lyst (men spørg lige Samsung support, på nævnte nummer, for en sikkerheds skyld) og bare skifte mellem hvilken indgang du vil have signal fra hvis du f.eks. smækker et "nuttet" "Gainward BLISS 9800GT Golden Sample
(1 GB)" med både HDMI og Sub-D
ud på computeren.
Det skal tilføjes at under uheldige omstændigheder kan man risikere at elektrisk støj fra computeren forplanter sig så at der kan være minimale problemer , men jeg er generelt meget tilfreds med at bruge mit TV som monitor (altså udover at det æder så meget strøm - men tilgengæld : hammerfedt skærm billede)

Med venlig hilsen

SurfBoy
Jeg må lige sige at du godt nok har læst på lektien, skal så os lige tilføje at jeg er meget taknemmelig for din hjælp selvom det fleste forkortelser ik rigtig siger meget :p

Ville det for besværligt at spørge om det link til det billigste site hvor man kan købe modellen med mpeg4?
Af SurfBoy
#48512
Senior03 skrev:Jeg må lige sige at du godt nok har læst på lektien, skal så os lige tilføje at jeg er meget taknemmelig for din hjælp selvom det fleste forkortelser ik rigtig siger meget :p

Ville det for besværligt at spørge om det link til det billigste site hvor man kan købe modellen med mpeg4?

"Intet Problem ! " , Det billigste sted jeg middelbart kan komme i tanke om er Happii , det lader til at det de fører er Danske (Samsung Nordic AB) modeller .
Hvis der skal være MPEG4 på så er der umiddelbart 2 modeller : 567 og 676 , men det er som jeg siger en ren glidebane for det vælter ind med nye modeller hele tiden der kan mere og mere, men hvor om alt er så sørg for at købe en model der ender på XXE hvis du ønsker Dansk Samsung support ( VIRKELIGT VÆRD AT TAGE MED) , nogle af de nye modeller du kan finde relativt billligt på nettet ender på XXU og der er altså IKKE Dansk support på (Jeg ringede og spurgte Samsung for dig for en sikkerheds skyld!) .
Hvis du vil vide lidt om Happii er der et par artikler første her , anden her .
Følgende artikler er desværre på engelsk :
Se følgende hvis du vil vide mere om D-Sub (jeg skrev forkert det hedder ikke Sub-D) .
Se følgende hvis du vil vide mere om HDMI .
Se følgende hvis du vil vide mere om HDTV .
Se følgende hvis du vil vide mere om Video konnektorer .
Du kan også læse om begreber som Blu-Ray Disk og Deep-Color (del af den nyere HDMI 1.3 specification ) .

Nåh ! men tilbage til MPEG4 Samsung TV, med DK garanti, og deres priser :
Du kan købe Samsung model LE40A567P2WXXE hos Happii for 8.799 kr. + forsendelse .
Vil du også have 100HZ , DNIe PRO istedet for DNIe+ (ved ikke hvor meget det hjælper, for jeg kører med DNIe PRO og har aldrig prøvet DNIe +) og højere kontrast er næste trin på stigen tilsyneladende LE40A676.
Du kan købe Samsung model LE40A676A1WXXE hos Happii for 11.867 kr. + forsendelse .
Men som jeg gentagne gange har skrevet , det ER en glidebane uden ende for der er så mange nye modeller på vej med så mange nye ting og om få år står vi med strømslugende apparater som de så vil have at vi skal skifte til de nyeste modeller (til gud ved hvilken pris) der bruger mindre strøm og kan alt muligt "fantastiskt" !
Bare så du ved lidt af hvad der venter så prøv at se Features/funktionerne på Samsungs nye LE46A966D1WXXE .
Nåh ! , men jeg håber at min hjælp har været dig til gavn og glæde og at jeg har hjulpet dig så godt som jeg formåede istedet for at du blev "kørt af sporet" .

Med venlig hilsen

SurfBoy
Af Senior03
#48520
SurfBoy skrev:
Senior03 skrev:Jeg må lige sige at du godt nok har læst på lektien, skal så os lige tilføje at jeg er meget taknemmelig for din hjælp selvom det fleste forkortelser ik rigtig siger meget :p

Ville det for besværligt at spørge om det link til det billigste site hvor man kan købe modellen med mpeg4?

"Intet Problem ! " , Det billigste sted jeg middelbart kan komme i tanke om er Happii , det lader til at det de fører er Danske (Samsung Nordic AB) modeller .
Hvis der skal være MPEG4 på så er der umiddelbart 2 modeller : 567 og 676 , men det er som jeg siger en ren glidebane for det vælter ind med nye modeller hele tiden der kan mere og mere, men hvor om alt er så sørg for at købe en model der ender på XXE hvis du ønsker Dansk Samsung support ( VIRKELIGT VÆRD AT TAGE MED) , nogle af de nye modeller du kan finde relativt billligt på nettet ender på XXU og der er altså IKKE Dansk support på (Jeg ringede og spurgte Samsung for dig for en sikkerheds skyld!) .
Hvis du vil vide lidt om Happii er der et par artikler første her , anden her .
Følgende artikler er desværre på engelsk :
Se følgende hvis du vil vide mere om D-Sub (jeg skrev forkert det hedder ikke Sub-D) .
Se følgende hvis du vil vide mere om HDMI .
Se følgende hvis du vil vide mere om HDTV .
Se følgende hvis du vil vide mere om Video konnektorer .
Du kan også læse om begreber som Blu-Ray Disk og Deep-Color (del af den nyere HDMI 1.3 specification ) .

Nåh ! men tilbage til MPEG4 Samsung TV, med DK garanti, og deres priser :
Du kan købe Samsung model LE40A567P2WXXE hos Happii for 8.799 kr. + forsendelse .
Vil du også have 100HZ , DNIe PRO istedet for DNIe+ (ved ikke hvor meget det hjælper, for jeg kører med DNIe PRO og har aldrig prøvet DNIe +) og højere kontrast er næste trin på stigen tilsyneladende LE40A676.
Du kan købe Samsung model LE40A676A1WXXE hos Happii for 11.867 kr. + forsendelse .
Men som jeg gentagne gange har skrevet , det ER en glidebane uden ende for der er så mange nye modeller på vej med så mange nye ting og om få år står vi med strømslugende apparater som de så vil have at vi skal skifte til de nyeste modeller (til gud ved hvilken pris) der bruger mindre strøm og kan alt muligt "fantastiskt" !
Bare så du ved lidt af hvad der venter så prøv at se Features/funktionerne på Samsungs nye LE46A966D1WXXE .
Nåh ! , men jeg håber at min hjælp har været dig til gavn og glæde og at jeg har hjulpet dig så godt som jeg formåede istedet for at du blev "kørt af sporet" .

Med venlig hilsen

SurfBoy

Både og :p

Jeg ved ikke helt omg jeg virkelig mangler alle de ting som det samsung der har, men på den anden side har jeg fået meget information om det, såååå.. hmmmmmmm :/

Tror bare at jeg venter til jul/januar udsalg og ser priserne på det tidspunkt, medmindre du har et insidescoop :P
Af SurfBoy
#48531
Senior03 skrev:Både og :p

Jeg ved ikke helt omg jeg virkelig mangler alle de ting som det samsung der har, men på den anden side har jeg fået meget information om det, såååå.. hmmmmmmm :/

Tror bare at jeg venter til jul/januar udsalg og ser priserne på det tidspunkt, medmindre du har et insidescoop :P
Jeg syntes at det lyder som en ægte Senior03 beslutning , altså en god ide at ikke at købe over hals og hoved , blot man så ikke ender med at købe et eller andet totalt inferiørt på udsalg bare fordi at det er billigt. Men det kan jo være at du ser et godt tilbud allerede imorgen - hvem ved. Held og lykke med dit køb uanset hvornår det finder sted og hvad du køber !
Af Thor-thor
#48537
Som jeg læser det du skriver, " god billedkvalitet, til fornuftige penge" bør du overveje Panasonic 42PX80.
Den er nok den skærm der får mest ros i prisklassen og det er ihvertfald en stor forandring fra dit 28" CRT. Det kan findes fra omkring 6k.