OrigT-Duck skrev: ↑23 sep 2024, 17:33
Rasmus. Husk lige at skrive den understøtter samtlige hd lydformater samt Dolby Atmos og dts x via hd lydformaterne. Hvilken Apple tv ikke gør
Det gør den ikke. Hvad får dig til at tro det?
Du kan se specifikationerne på Googles egen side. Det er kun lossy Dolby. Det er Dolby MS12 software-stacken, der bruges i Google TV Streamer. Den håndterer ikke TrueHD (codec'et hedder MLP)
- Googles side:
https://store.google.com/us/product/goo ... s?hl=en-US
- Dolby MS12:
https://professional.dolby.com/product/ ... oder-ms12/
På de to vedhæftede billeder kan du se, hvilke lyd-codecs Google TV Streamer kan dekode, altså AC-3 (Dolby Digital), E-AC-3 (Dolby Digital Plus), AAC, FLAC, Opus, MP3 og Vorbis. Der er ingen MLP eller nogen former for DTS.
Google TV Streamer kan heller ikke lave passthrough af HD-lydformater til dekodning på ekstern enhed. Altså Dolby TrueHD og DTS-HD MA, hverken med eller uden hhv. Atmos og DTS:X.
Indbygget i Android er der en software-stack, som kan tage visse DTS codec og konvertere det til 2.0 PCM. Derfor kan nærmest alle Google / Android TV enheder dette, såfremt de er designet efter bogen.
Visse apps såsom Plex kan gøre ting i softwaren på Android / Google TV enheder (og Apple TV 4K, der med Infuse også afspiller Dolby TrueHD og DTS-HD MA), men Google TV Streamer kan pt. ikke lave passthrough af TrueHD og DTS-HD MA i Plex heller.
Google TV Streamer er bygget på MediaTek MT8696 systemchippen. Hvis det er D eller T varianten (det bekræfter apps som AIDA64 ikke), så er det teknisk set muligt at få den til at klare passthrough af TrueHD og DTS-HD MA, men det er bare ikke muligt nu – og det er ikke sikkert, at det er D eller T varianten.