Debat af skærmeteknologi, nutidens såvel som fremtidens. LCD, plasma, OLED samt HD, 4K, 8K, HDR mm.

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#148374
Hejsa, ny her på forumet (grundet mit problem)

har købt mig et fint nyt Samsung tv for en uges tid siden, og var så ude og købe et par 3D briller for at opleve min 3D funktion.

mit problem er dog at det billede jeg for frem via 3D (2D-3D) knappen på min remote, overhovedet ikke giver det ønskede resultat, billedet/erne der kommer frem er MEGET forskudt, og bliver næsten kun være af at brillerne tænder.

tænkte at jeg dette måske var pågrund af indstilling og jeg kunne reducere afstanden mellem de 2 "projekterede billeder" men kan jeg dog ikke via de meget begrænsede 3D indstillings muligheder.

min setup er som sagt det i Emne beskrivelsen (købt i elgiganten) og et par Samsung 3D briller SSG-3500

er der nogen der har en ide om hvad dette kunne skyldes, ville jeg blive meget lettet med noget hjælp.

[img][img]http://img339.imageshack.us/img339/2701/img20110924014240.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

[img]http://img827.imageshack.us/img827/1529/img20110924014301.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
Af Andershh
#148390
Det var også det jeg havde en ide om at det var, ved godt hvordan billedet ca skal se ud, og det der er jo helt ekstremt
Af Chaui
#148400
Har en kammerat der har købt 6325'eren og der er ingen 3D knap på fjernbetjeningen, og det er kun nogle kanaler den kan gøre det ved. Men udover det, så er 3D kvaliteten på netop den skærm elendig. Tror kun de har smidt det billigste 3D hardware de har i den, for blot at sige den kan vise 3D.


Men hans skærm er i hvert fald elendig til 3D kontra min D8005.
Af Andershh
#148420
når nu fik jeg byttet alt skidtet til sony istedet ;P,så prøver jeg sgu det ^^ de kunne godt se den var helt gal på de billeder jeg viste dem.

P.s, der var så en 3D knap på samsung remoten ;o

takker for besvarelserne =)