Til diskussion og snak om computerskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#45252
Hej ærede forum.

Jeg har ved en del indkøb efterhånden brugt denne side, især anmeldelserne som basis for mine køb af monitors. For lidt over 2 år siden købte jeg mig en ViewSonic VX922 efter at have læst jeres anmeldelse af skærmen. Jeg har været tilfreds med den i den tid der er gået, men da den kostede over 3.000 kr på tidspunktet, vil jeg gerne have den lidt endnu.
Sagen er den, at jeg når jeg starter min computer op får det sædvanlige bootscreen, men lige så snart den loader log-ind screenet, så går den i sort. Nogle gange kommer der lige nogle hyggelige "yousee" streger i et sekund. Tændknappen blinker gult, og der sker ingenting. Hidtil har jeg bare kunnet slukke den på knappen og tænde den igen, og så kørte det derud af. Det kan jeg ikke længere...
Idag lykkedes det mig efter en god halv time at få et billede. Så gjorde jeg det dumme at gå ind i et manager-spil, hvor opløsningen er en smule lavere end på skrivebordet - og der uundgåelige skete. Jeg mistede billedet. :(

Jeg har testet skærmen på en anden computer, og det er det samme problem, så snart jeg skifter opløsningen gennem en aplikation, eller ved at logge ind i windows, går den i sort. Jeg kan imidlertid godt ændre det under skærmindstillinger uden der sker noget slemt.

Er det på tide at skifte skærmen ud, eller er der noget jeg kan gøre for staklen?

Jeg bruger et DVI-D kabel, og kablet virker fint på anden skærm.
Computeren er koblet til 2 skærme, HDMI til tv og DVI-D til monitor.

Jeg ser frem til nogle bud på problemet, og naturligvis løsninger!

Mvh. Nicholaj Svendsen
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#45261
Det lyder desværre ikke som helt sunde symptomer. Da garantien jo er udløbet ville jeg nok forsøge at kontakte Viewsonic direkte og høre om de kunne hjælpe.
Af LucasB
#45264
Jeg har sideløbende skrevet med viewsonic, og er forbavset over at de allerede har svaret. Stor cadeu til deres support. Og også til, at garantien på skærmen tilsyneladende stadig gælder. Det har supporteren i hvert fald skrevet til mig. =)
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#45265
Det er jo gode nyheder. Så mangler du vel blot at få at vide hvem du skal sende skærmen til - eller om den afhentes, ligesom det typisk er tilfældet når reparationerne varetages af Powermill.