Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Mujave
#22535
Så skal jeg endelig flytte hjemmefra, hurra for det, men mine forældre er forelskede i mit gamle B&O tv, så de har tilbudt at købe mig et nyt fjernsyn for ca. 5000 kr.

Umiddelbart vil jeg hellere have mit B&O med, men det er sådan et gammeldags CRT tv, så jeg kom i tanke om, at det nok ville fylde en hel del i sådan en lille studiebolig, så derfor vil jeg nu gerne have et fladskærmsfjernsyn i stedet.

Så situationen er, at jeg har ca. 5000 kr til at købe et nyt tv, men hvad skal jeg købe for sådan et beløb? Det behøver ikke nødvendigvis være gigantisk, det er vigtigere for mig, at det har et godt billede, end at det fylder hele stuen, men ser forfærdeligt ud.

Jeg har indtil nu fundet frem til, at http://www.hifipriser.dk/Products/Listp ... ?ID=383137 skulle være godt til prisen. Men er billedet på sådan et 32" virkelig værd at se på?

Jeg har ingen forstand på fladskærme, så jeg håber virkelig I kan hjælpe mig :)
Af TYBO
#22536
Nu er det jo nok et 1 værsels du får og TVet er nok i samme rum som du sover i.
Så vil jeg glemme alt om Toshiba da de larmer i rammen når det er i brug og efter den er slukket.
Pisse træls når man skal sove efter at have set TV.
Men der er masser af 32" til under 5000kr så du kan snildt finde en.
Hold dig bare til 32"....husk at du selv skal til at betale strøm.

Det er godt at bytte det gamle CRT ud med LCD.
Af christianmp
#22545
Vil dog lige indføre at det ikke er alle toshiba'er der larmer. Jeg har et 32" C3000P som virker ubeklageligt, ingen støj fra ramme eller noget som helst. Hvis den larmer bør den kunne byttes.
Men pågældende tv er udemærket til prisen på 5000,-