Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Blom
#207357
Mit LG Plasma PK950N er desværre lige stået af, og jeg skal derfor ud og købe en ny fladskærm. Ser primært sport og film og jeg vakler lidt imellem disse to modeller:

Panasonic TX55AS650E til 8500 kr.

Sony KDL55W805B til 7000 kr.

Fik ved forhandler at vide, at Panasonicén var bedst til sport, da den var hurtigere til at opdatere billedet mens Sony godt kunne hakke. Passer det? Og hvilken skærm ville I vælge???
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#207368
AS650 har et IPS panel, så den vil have et noget dårligere sortniveau end Sony - se evt på 640'eren i stedet. At den skulle hakke i billedet forstår jeg ikke at nogen vil bilde dig ind.

Vi har anmeldt både W805 og AS640 her på siden.
Brugeravatar
Af edinger
#207370
Torben Rasmussen skrev:AS650 har et IPS panel, så den vil have et noget dårligere sortniveau end Sony - se evt på 640'eren i stedet. At den skulle hakke i billedet forstår jeg ikke at nogen vil bilde dig ind.

Vi har anmeldt både W805 og AS640 her på siden.
Det har I jo faktisk ikke. Men det burde I måske have gjort.

Det har til gengæld HDTVtest (link).

Ja, det kan være svært at holde styr på det hele... 8)
Af PeterD
#207375
...Panasonic Plasma stået af...

SKIDT! :((

(Nå'e nej...)


Ja, se på 640 en ekstra gang og hør ikke på sådan noget sludder...



Det er dog et svært valg og du kommer nok til at vælge med hjertet for begge skærme er, til glæde for os forbrugere :)


særdeles fremragende!!


PS. Check pricerunner.dk