Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af David_Jensen
#198733
Hejsa alle,

Er LG efterhånden ved at være klar med deres bud på hvad 2014 byder på ?

Jeg synes Samsungs udspil med kun topmodeller i kurvede udgaver er lidt tyndt.
Af David_Jensen
#198745
Skønt at høre - venter spændt :)

Denne tid er altid lidt akavet når de nye modeller er lige på trapperne - hvad kommer de med og til hvilken pris - mens man ser de "gamle topmodeller" styrtdykke i priser :)

Life's a bitch - and I love it...
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#198748
Ja, sådan er spillet. Producenterne er begyndt at holde på informationen, så man ikke ved for meget op til lancering :)

Men jeg ved allerede nu, at der kommer nye OLED-TV fra LG. De kommer også med en del Ultra HD modeller, som nok starter lidt højt prismæssigt, men henover året bliver billigere end hvad vi så i 2013.

Full HD modellerne ved jeg reelt ikke meget konkret om endnu, men så vidt jeg forstår sker der ikke de store ting på billedsiden. Det er stadig IPS-paneler med passiv 3D. Den største nyhed er WebOS Smart TV platformen, som køres ind i næsten alle modellerne.
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#198752
Jeg fandt lige disse billeder fra CES. Den første er så vidt jeg husker en af de nye Ultra HD modeller, men de andre er de nye Full HD modeller.
IMG_0939.jpg
IMG_0939.jpg (178.21 KiB) Vist 1017 gange
IMG_0944.jpg
IMG_0944.jpg (235.35 KiB) Vist 1017 gange
IMG_0952.jpg
IMG_0952.jpg (90.14 KiB) Vist 1017 gange
IMG_0955.jpg
IMG_0955.jpg (144.24 KiB) Vist 1017 gange
Af David_Jensen
#198779
Det ser meget spændende ud!

Specielt OLED går man jo og afventer i sit stille sind - og specielt prisen glæder jeg mig til at se :)

Frygter den er afsindig høj.

Glæder mig til at se LG og Panasonics udspil i år.

Tak for svaret Rasmus.