Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Zieglers
#198628
Hejsa.
Jeg er lige flyttet sammen med kæresten og vi kigger efter nyt tv.
Vores budget ligger på omkring 4.000 - max 4.700.
Det skal gerne være minimum 42". Er det til at få et godt tv til de penge?
Vi har pt en Mac tilsluttet vores tv og bruger den til netflix osv. og jeg spiller lidt konsol, så skærmen skal være god til det også.
Vi sætter pris på enhver hjælp!
- Tak!
Af DavidHimself
#198632
Jeg vil klart anbefale at gå op i størrelse hvis det er muligt - du skriver ikke hvor langt i sidder fra TV'et men med mindre i sidder helt oppe i skærmen ville jeg sige at du burde gå efter minimum 47"...

Philips 5008T har en fremragende billedkvalitet - Smart-TV delen er ikke dens stærke side, men du løser det perfekt med en computer alligevel :) 47"eren har jeg set til 4.899,- det må være muligt at skrue bare lidt på budgettet ;) https://www.komplett.dk/philips-47-led- ... 08t/776576
Af PeterD
#198663
BUM.

3400 kr. for et 42". (Større behøves det reelt ikke at være)

http://www.cinemagic.dk/shop/panasonic- ... 9496p.html

http://www.nbradio.dk/shop/panasonic-tx ... 8620p.html (Roskilde)

Jeg ville måske lige kontakte dem inden bestilling for at sikre mig at de er på lager, hvis I ikke møder fysisk op..da lagerne er ved at være tomme.


Selve skærmen:

http://www.soundandvision.co.uk/tv/plas ... west-price

Ldt hvad køberne mener:

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-TX-P4 ... B00BMQA71S

Plasma X60 og Konsolspil:

http://www.avforums.com/review/panasoni ... review.514

" With input latency of around 34 milliseconds, the X60 represents the traditional values of plasma gaming, i.e it’s super-responsive and fluid. It’s particularly suited to a console gaming where typical native resolutions don’t exceed that of the panel, in other words, most are 720p. With the next generation of consoles around the corner, with the hope they can do 1080p as standard, the X60 might not be that future-proof but it’s definitely a great gaming display.

Ja, du kan sikkert godt få fladere/tyndere skærme og mange med "Pixel Clear", "Dynamic View" "FULL HD" (mindre kan også gøre det!) og bla. bla. bla. men indstiller I dette korrekt, er det svært ikke at blive yderst tilfreds, når du sammenligner hudtoner, farvegengivelse og indstillingsmuligheder med konkurrenterne..Så længe i ser tv om aftenen og der ikke er genskin i skærmen fra vinduer osv.

"Ja, men plasma er på væk fra butikkerne. Er det så ikke dårligere end LED/LED?", spørger i nok.." De er ikke til at finde i nogle butikker."

Svaret er at Panasonic og andre producenter af plasmaskærme, ikke har kunne tjene på skærmene, da folk hellere køber et tyndere LED fra konkurrerende mærker.

Om disse er bedre....? Det er det evige spørgsmål :)

De fleste tv/film nørder foretrækker plasma til sport, film og bluray.

http://sondagsavisen.dk/2011/49/plasma- ... bedst.aspx

Indstilling af skærmen:

Land: Vælg Sverige frem for Danmark (Da DVB-C kabel tv ellers ikke bliver fundet)

Først lav en gennemsøgning med DVB-T og derefter DVB-C tuner. for at indstille kabel tv.

Menu-Indstilling-DVBC indstillingsmenu-Rediger Favoritter:

1. Tryk på de kanaler I vil indkode/gemme på tvet (og de ryger over i højre side af skærmen)

Når I har valgt alle kanaler der er tilgængelige (Dem I vil gemme). Tryk højre pil på fjernbetjening, og den gule markør ryger over i højre side af skærmen, hvor kanalerne ligger blandet rundt.

2. Find f.eks. TV2 og tryk på den grønne knap. Nu kan TV2 flyttes op/ned. afhængig af hvor den skal ligge.

Gør dette med alle kanalerne, så de ligger i rækkefølge som I vil have det.

Tryk OK og tryk Rød "Rediger listenavn".

Dette er overskriften på "Guiden". Kald den f.eks 2014. Der kan gemmes 4 "Favorit rækkefølger". Kommer frem ved at trykke "Guide" og blå knap (Kategori)

Tryk på "Guide" og blå knap for at skifte mellem HDTV/Gratis TV og Radio og finde dine Favorit rækkefølge


Typisk kommer I langt med profilen. "Biograf" eller "Normal" (måske lige den tand skarpere)

http://www.avsforum.com/t/1476175/test- ... get-plasma

Typiske indstillinger:

Normal: 42/2/33-34/8/Kølig/Fra/Fra/Fra

Biograf: 29/2/34/7/Kølig/Fra/Fra/Til

True C: 42/0/30/8 Kølig/ Alt Fra

Dynamisk: Bruges Aldrig. Mest for udstillingsbrug. 42/1/29-32/5-6/Kølig-Fra-Fra- Panel:Til

Glad for at kunne hjælpe :)