Debat af tilbehør og andre hardware-emner, som ikke hører ind under de andre fora

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af K_Olesen
#193631
Hej FP.
Noget siger mig, at dette er stedet til at finde svar på mit mysterium.

Jeg har, en dog noget ældre, men vellidt Samsung 32" tv.
Af ukendte årsager, så har den i længere tid:

Tændt og slukket af sig selv, uanset hvornår på døgnet det. Er tv'et slukket, så tænder den og kører i nogle minutter, hvorefter den bare slukker.

Er fjernsynet tændt, så har den på det sidste, selv figureret rundt i menuerne, og endda til tider stået som "butikdemo".

Bruger jeg fjernbetjeninger, har den også tendens til ekstra hurtigt at gå ud, hvis jeg prøver at søge efter en software opdatering, som ikke har været muligt endnu, da den simpelthen går ud inden.

Er softwaren helt død på den, eller hvad tænker I om denne?

Pft
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#193651
Hvis den til tider selv kører rundt i menuer og står i butiksdemo, så vil jeg tro, at tv'et er kommet over i butiksindstillingen. Her kan man jo programmere tv til f.eks. automatisk at tænde hver morgen klokken 10.

Prøv at lav en fabriksnulstilling af tv'et og når den så spørg om du sidder hjemme eller i butik, så vælg hjemme.
Af K_Olesen
#193774
Problemet er bare, at det kun er engang imellem, at den viser butikstilstand.
Det er lidt ligemeget, hvilken tilstand den er i, da den nogle gange tænder og slukker på intervaller af 10-15 sekunder.