Sæt ting til salg eller efterlys brugte produkter. Flatpanels er ikke ansvarlig for handler, men IP-adresser logges i tilfælde af svindel.

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af tiha
#182026
Hej! Jeg flytter snart i lejlighed i Aalborg området og føler at jeg gerne vil have et nyt og større TV. Jeg leder efter noget i 50 tommer eller derover og helst brugt.
Her er nogle jeg har kigget på (dba):
- http://www.dba.dk/panasonic-v10-50-plasma/id-89874525/

- http://www.dba.dk/samsung-ps59d535awxxe ... -89554307/

- http://www.dba.dk/lg-pm680t-50-plasma-high/id-89894987/

Håber i vil hjælpe! :)
Af tiha
#182028
Jeg har forresten en ps3
Af kronholm
#182031
Hvad vil du med dit tv?

hvis det udelukkende er film via ps3, kabel-tv og spil, så er v10'eren nok bedst til pengene. Bør dog ikke koste mere end 3000.

Smart-tv, usb-optagelse, trådløst net, LG'en.

samsungen synes jeg ikke virker så god. Det er et middelmådig tv, og i større størrelse end de andre, hvilket ikke hjælper på billedkvaliteten. Til en pris på omkring de 3000 er det måske ok også.
Af tiha
#182052
Tusind tak! Hvis jeg kan få begge fjernsyn for det samme, hvilket er så bedst: LG'en eller 50'' Samsung :)!
Af PeterD
#182066
Kronholm siger det meget fint..

Fornuftige plasmaskærme giver nok det bedste BILLEDE og det er ingen hemmelighed at Panasonic skærme har en god pris når du kigger på Farver/sortniveau/ og når du ser sport som håndbold, atletik og bold. Altså tager hele pakken og tænker her på hvad du får sammenlignet med konkurrenterne.

Husk på at bare fordi tvet er stort, bliver billedekvaliteten ikke nødvendigvis tilsvarende skarpere/bedre...

Men ok..Hvis du vil have et Samsung eller LG til en særdeles god pris plejer Elgiganten at være leveringsdygtige..

LG måske. Ud fra de 2 du nævner, men husk at indstille det korrekt (søg evt. på nettet for kalibrering,så får du et bedre billede..)

Men omvendt. Som jeg ville gøre...Kan du få presset V10 ned på 4000 kr..Måske mindre ved god forhandlingssnide og det er FEJLFRIT (Ingen pixelfejl, billedefejl eller skærmbrud etc...) er det BESTEMT et godt køb..For god billedekvalitet går man ikke galt i byen med. Slet ikke når du ser bluray og bold med vennerne... :)

GO FOR IT!!
Af THM
#182069
forsikringen trækker selvfølgelig prisen op på v10. men det er altså et 3-4år gammelt tv og man har siden kunne få det endnu bedre g30 for 6000kr fra nyt. og billedkvaliteten er på nogle områder bedre på lg, her tænker jeg specielt på bevægelseshåndtering.