Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af AndreasThomsen
#140232
Hej drenge,
Jeg har lige erhvervet mig et Sony NX710, så havde glædet mig rigtig meget til at se noget lækker HD.

Meeen....

Jeg har problemer med A/V sync, altså billede og lyd passer ikke 100% sammen. Lyden er 50-150 ms foran, tror jeg ca.

Mit setup:
Ps3 (til at afspille blu-ray mv.)
Sony Nx710 (tilsluttet med HDMI, kun billede)
NAD T744 forstærker (tilsluttet med optisk fra Ps3)

Det har sikkert noget at gøre med billedet bliver behandlet, og derfor giver det delay af billedet i forhold til lyden, som bare skyder igennem NAD forstærkeren.


Men hvordan redder jeg lige den situation? Jeg har prøvet at deaktivere nogen funktioner på tvet, for at se om det skulle hjælpe, men uden held. På den anden side er det heller ikke acceptabelt, da jeg syns billedet bliver ringere?

Umiddelbart kan Ps3 eller min NAD forstærker ikke audio delay.


Kan det virkelig være rigtigt at man så bare er screwed? Det er jo helt håbløst i mine øjne? Pt er tvet jo værdiløst? Jeg kan ikke holde ud af se film med A/V sync problemer.
Af theman7979
#140244
Findes der game mode på TV'et? Det kan hjælpe gevaldigt på billedbehandlingstiden. Jeg ved det ikke men det er muligt at du stadig kan indstille game mode til at give et "godt" billede.
Af AndreasThomsen
#140302
Jeg vil som sagt ikke gå på kompromis med billed indstillingerne.

Jeg har været land og rige rundt idag for at finde en løsning. I Sony butikken fortalte en af ekspedienterne måske noget klogt jeg ikke vidste. ARC = Audio return channel. Det skulle være det guldne ord for mit setup. Sony tvet understøtter ARC, og en receiver med ARC på HDMI tilslutningerne villle betyde det indstilles automatisk.

Så det ender nok med jeg skifter forstærkeren ud med en ny, der kan håndtere HDMI+ARC.