Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Søren Kjær
#84297
Så kom langt om længe dagen, hvor valget af nyt stue-TV blev truffet.

Til trods for diverse udfordringer med summende strømforsyninger sejrede ønsket om topbilled kvalitet fremfor førnævnte problemer. Desuden har en Samsung mand forsikret, at problemerne nu skulle være løst (et udsagn jeg dog tager med naturlig skepsis)

Rasmus' test af B850 giver et kvalificeret kalibreringsforslag og heraf alfledt er spørgsmålet så hvorvidt dette indstillingsforslag med fordel kan bruges direkte på en B855??

Der er som i testen tale om en 50"er model, så panelet burde vel være det samme. Dog synes jeg et eller andet sted at have læst, at der er nogle tekniske forskelle mellem de to modeller?

Er dette korrekt eller er det bare at kaste sig ud i Rasmus' forslag til indstillinger????
Af Qato
#84359
Du kan roligt tage udganspunkt i indstillingerne fra testen.
Indstillingerne er målt frem ved kalibrering. Der kan naturligvis være individuelle forskelle som gør at du måske vil justere et par ting i forhold til de ting Rasmus har fundet frem til.

850 er den europæiske udgave af 855, men hvorvidt der en decideret forskel ved jeg ikke, men tror det ikke. Der er vist tidligere oprettet en tråd herinde om netop det emne.

Jeg har for resten også selv kastet mig over en 855 som jeg venter på bliver leveret her over nytår. Krydser fingre for at de har løst "buzz" problemet og at det ellers bare spiller max.
Af Søren Kjær
#84461
Tak for input:o)

Jeg får min 855'er leveret i morgen, hvis alt går vel.

Så snart den er oppe skal jeg give en melding mht. til buzz'en