Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#78476
Hej Alle!

Jeg har fået et problem med mit TV. Modellen er en Samsung LE46M51B.

Kort fortalt: Skærmbilledet har fået et "støjslør", og desuden er det helt umuligt at tyde tv-menu'en, når denne aktiveres.

(Der er ingen problemer med lyden)

Problemet startede med kun at vise sig som små forstyrrelser i skærmbilledet som kom frem når man aktiverede de info-bokse, der kommer frem, når der skiftes kanal, ændres lydstyrke eller tv'ets menu åbnes.

Da jeg efterfølgende prøvede at trække antennekablet ud af vægstikket og montere det igen, kom der pludselig kronisk støj på skærmen (som et lag ovenpå billedet). Jeg kan simpelthen ikke få det til at forsvinde igen.

Det er en lille smule bedre, når jeg tilslutter en XBOX via HDMI

Har du erfaring med dette problem? Og i så fald; ved du, hvad der skal til for at få tv'et tilbage til normalen? :((

Jeg håber, at der er nogen, som kan hjælpe..
Af kskruger
#78533
Start med at ringe til Samsung support, men umiddelbart lyder det som om, du skal en tur på værksted med dit tv desværre.