Debat af skærmeteknologi, nutidens såvel som fremtidens. LCD, plasma, OLED samt HD, 4K, 8K, HDR mm.

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#95925
Vil have mig et TV med mulighed for 3D, og det skal være en af de modeller der kommer indenfor de næste måneder, altså måske senest omkring sommerferien.

Den skal helst være 50-55", og være den bedste både hvad angår billedkvalitet og 3D oplevelsen. Ved godt de knapt er på markedet endnu, men hvilken model tror i leverer? Eller findes der allerede tests der er til at stole på? Prisen er ikke altafgørende, så længe der er mening med galskaben ;-)

Kommer fra et Pioneer KRP-500A som jeg har til salg nu, og kvaliteten skal helst være i nærheden af det :-)
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#95930
Vent på Panasonic VT20. Det vil nok være dét TV, der kommer tættest på Kuro.
Af maskus
#95946
kskruger skrev:Første test af Panasoniv 50VT20, de er ikke vildt begejstret over den. De skriver bla. billedkvaliteten var gennemsnitligt.

Se testen her:
http://www.televisioninfo.com/content/P ... w-1615.htm

Jeg ville nu hellere kigge på denne Samsung, som også har 3D.
http://www.hifiklubben.dk/produkter/fla ... sma-tv.htm
Arg, der ville jeg passe lidt på og måske lige vente og se, når testene står ved siden af hinanden på flere sider, så man har lidt at sammenligne med. Det skyldes særligt en speciel kommentar som en bruger noterer sig:

You continue to use very bad setting when reviewingPanasonic plasmas and I just have to ask.....

What is your agenda? You already KNOW that since 2008models forward that the neutral setting for sharpness on ALLPanasonic displays is 50% and not ZERO like most other mfg.WHY do you change the settings to about the worst possiblesettings and wonder WHY you do not get a very good picturequality??????

You continue to set the contrastway too low, and brightness too high and then think this isa fair review? I commented about this in your prior"review" of the 46pz80u as well.

Please lookat the settings Pro Reviewers out there use before usingyour horrible settings, as you will find that none of themuse settings anywhere near what you use. ;)

LINKhttp://www.televisioninfo.com/content/P ... Design.htm

Og der altså flere som ligeledes kommenterer nogle ekstrem dårlige kalibreringer under testen af skærmen.

Jeg hælder nok mest til den kommende Samsung grundet prisen; men igen hvis 3D effekten er knap så god på den modsat VT20, så er de ekstra penge måske givet godt ud.
Af kskruger
#95948
Jeg ved godt, at vi skal vente på flere test, men er også ved at være træt af, at høre. "Næste Panasonic plasma der kommer, de rykker bare og bliver det bedste" og når de så kommer, ja så er der kun sket en mindre forbedring. Og ærligt, så tror jeg ikke VT20 ændre på det.
Af xcardman
#95953
Ja det hører man hvert år nu rykker panasonic.
hvorfor er det så ikke en reference skærm som den trådstarter vil sælge
efter de først meldninger tyder intet på den når en kuro skærm
det er snart ved at være rigtig pinligt
håber godt nok der kommer meget 3D på markedet i 2010.
hvis man vil skifte sin skærm ud for det.
der er næsten ingen film eller andet i 3D og når det måske kommer skriver vi 2011.
hvor der sikkert både er mere materiale og en endnu bedre skærm både til 2D og 3D.
Men ja havde nok kigget på en vt20 eller samsung plasma serie.
hvis man vil skifte til 3D i år
Brugeravatar
Af koenigs
#95964
Baseret på sidste års topmodeller fra Samsung og Panasonic er det nok ikke skudt helt ved siden af.

Men når nu vi er så tæt på en anmeldelse at produkterne fra begge mærker, så vent da lige den måned på det. Tænk om du købte den Samsung og så den brummede som besat, eller Pana'en var dårlige eller lign.
Af claustrier
#95993
Hvad med LG 55LE9500 ??

Ser spændende ud, har set et par video reviews af den, 55" LED med local dimming 240 zoner, 480hz, den smalleste ramme jeg endnu har set, 3D og en spacy fjernbetjening ;-)

Lyder da lovende :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Mhu1rkUnuBM