Brug denne kategori til at tale om digitale såvel som analoge tv-tunere, samt andet modtageudstyr

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#94491
Efter mange aar i USA er jeg flyttet hjem til Danmark - Jeg har medbragt mit Amerikanske Fladskaerm (Sharp LC-5262U) som er ca 2 aar gammel
Jeg har koebt en converter der laver stroemen om fra 220 v til 120 v og Fladskaermen fungere fint med min Amerikanske DVD (til mine amerikansk DVD film) og jeg har ogsaa en Dansk Blue Ray som fungere fint til de Danske film (Musik cd'erne virker fint paa begge)

Mit problem er kabel TV - jeg har YouSee store pakke, og fladskaermen kan godt finde kanalerne, men billedet er i sort/hvid og hopper og man kan ikke bruge dette til noget

Jeg er paa ingen maade en expert, men har en ide om at jeg skal bruge en form for tuner der kan konvertere de danske kabel signaler om saa et amerikansk fladskaerm kan modtage dem (der er vel ogsaa noget om hertz !)

Haaber der er nogen derude der kan hjaelpe
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#94493
Din skærm er ikke bygget til det danske PAL-system, men derimod til NTSC. De to signaler er forskellige på en lang række punkter såsom opløsning og frekvens - og de er ikke kompatible. Hvis dit TV ikke har en PAL-tuner, så kan du desværre ikke se TV herhjemme på den.
Af Isgren
#96332
Hej Yakken,

Tak for dit svar

Jeg vil bare lige sige at jeg fandt en løsning på problemet ved at købe en Tuner der lave PAL signalerne om til NTSC signaler - Min fladsærm virker nu helt fint :)

Jeg har købt Tuneren i USA, og hvis der er nogle derude der har lignende problemer, kan i bare kontakte mig og jeg vil gi all oplysninger hvor den kan købes etc