Debat af mediebokse, mediestreamer og mediecentre. Platforme, apps, streaming.

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#93762
Jeg er i gang med at finde mig en fladskærm på min 40" indtil videre køber jeg som det første et møbel til mit nuværende tv og mine mange vhs bånd.

Jeg ved at mange tv har en middelmådig lyd, så derfor vil jeg gerne spørge, hvilken pris rimelig surrround anlæg i vil anbefale, men også hvilken type, soundbar,2.1 eller 5.1 prisen er ca den samme uanset type anlæg, nemlig ca 2000kr idet jeg gerne vil have surround sound, men også en væsenlig bedre lyd når jeg ser tv, en det der er med de indbygget højtaler. Men også lidt højre lyd og en dyb og kraftig bas.

Eksempler på forskellige typer surround anlæg

Soundbaren

http://cinemagic.dk/shop/yamaha-ysp-500-sort-4561p.html

Ved godt at der ikke er nogen subwoofer med til prisen men den burde lyde lidt bedre en de andre da man sparer over 40% i forhold til deres normal pris.

Med subwoofer

http://cinemagic.dk/shop/samsung-ht-ws1 ... 5142p.html

Der er subwoofer med, som har en dyb,rund og blød lyd og generalt er lyden god da jeg hørte den i fona.

En anden type 2.1

http://cinemagic.dk/shop/lg-ht33s-5359p.html

Den traditionelle surround anlæg 5.1

http://cinemagic.dk/shop/sony-dav-dz280-5332p.html

Jeg spørger ikke om hvilket af de anlæg jeg linker til er bedst, men hvilken type der er bedst(når prisen er ens ca 2000kr). Et Led,Lcd og plasma tv er jo generalt et tv, men de er alligevel meget forskelige selv om de koster det samme.Jeg vil nemlig gerne vide lidt om lydkvaliteten og forskellen, da jeg ikke bare vil vælge et sæt Logitech Z5500 som burde kunne fås til 2000kr (ny) hvis sættet stadig laves.

Jeg tænker på hvor god lydkvaliteten(tv,cd, musik fra computeren) og hvor god surround sounden(film,computer og playstation spil) er med de forskellige typer og hvordan de forskellige typer af surround sound anlæg lyder samlignet med hinanden.
#93890
gasolin skrev:Jeg er i gang med at finde mig en fladskærm på min 40" indtil videre køber jeg som det første et møbel til mit nuværende tv og mine mange vhs bånd.
Personligt vil jeg, til hver en tid, foretrække en forstærker og separate højttalere. En soundbar kan lyde overraskende godt, men lider, efter min mening, af at være designet til en bestemt type rum. Uden reflektioner fra sidevæggene er det en tam oplevelse. Soundbar'ene har optisk indgang til lyden fra TV og du vil næppe kunne bruge dem med dit nuværende TV.
Umiddelbart ser anlægget fra Sony bedst ud blandt de, du har valgt. DVD afspilleren og upscaling funktionen vil dog muligvis komme til kort, hvis du tilslutter det en kvalitetsskærm. Vær også opmærksom på at der er MEGET begrænsede tilslutningsmuligheder til eksterne enheder. Front- og baghøjttalere kan anvendes med andre forstærkere, hvis du skulle få lyst til opgradere med tiden. Subwooferen er passiv og vil ikke umiddelbart kunne tisluttes en anden forstærker.
#93922
Peter Schrøder skrev:Soundbar'ene har optisk indgang til lyden fra TV og du vil næppe kunne bruge dem med dit nuværende TV.
Samsungs WS1 har også en analog indgang, så den burde kunne bruges til de fleste TV.