Til diskussion og snak om computerskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Nordic
#9334
Hejsa jeg overvejer kraftigt at købe Dell´s tilbud´s skærm 2007WFP eller Aldi´s Medion MD 30001, begge er billige, og jeg sværger normalt mere til Dell og det er ikke fordi Medion er dårligt, jeg har en 19tommer medion som jeg er meget tilfreds med. Det jeg bruger den til er primært almen brug samt ved brug af mediecenter edition, dvs. jeg ville kunne bruge den som TV, umiddelbart efter specs. kan jeg se at den opfylder High Definition Standarder lige så godt som Medion´s som reklamere med at den er HD ready dvs. 1080I og 720p osv. Er der er nogen der har nogen kommentare til hvilke skærm der nok er best til mit forbrug, og gerne så hurtigt som muligt da begge skærme er tilbuds skærme. tak ;)
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#9363
Uden at have tjekket op på Medionen, så vidner specifikationen for betragtningsvinklerne set i forbindelse med resten af specifikationer, om at den er baseret på en af de lidt ældre paneler fra AUO eller CMO, og dem er jeg ikke lige så glad for som de nyere.

Men selvom dette så ikke var tilfældet, så vil jeg personligt holde på Dell skærmen. Jeg synes ikke mindst designet er flere længder pænere og billedmæssigt tror jeg også det vil falde ud til Dell skærmens fordel.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#9368
Og husk så at tilbuddet på Dells skærm udløber i morgen, så derefter er valgmulighederne naturligt begrænsede.
Af Nordic
#9389
tak for svarne, jeg har i dag bestilt Dell´s da jeg også har set den er godt andmeldt div. steder på nettet. Håber så bare at den kan leve op til mine forventninger om at køre 720p og 1080i i fremtiden.