Debat af tilbehør og andre hardware-emner, som ikke hører ind under de andre fora

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af 40508450
#86672
Hej med jer. Først vil jeg rose siden for at have seriøse og gode anmeldelser og et seriøst forum (værn om det!) :)

Har nogle spørgsmål, som jeg håber I kan/vil bruge tid på at besvare.

"fruen og jeg skal have ny teknik (tv+lyd) i stue. Der er loft til kip ca. 5 meter, rum ca. 36 m2. Vil have satelithøjtalere og aktiv sub. Mine gamle Pioner er ikke velkommen mere (store men spiller fantastisk). Vi skal se film + høre musik, er ikke "nørder", men kan godt lide god lyd og kvalitet. For os er det også vigtigt, at det ser pænt ud - Fruen siger hun ikke vil have noget der ligner et lydstudie"

1)
Bose kører p.t. kampagne på deres Lifestyle. Har overvejet at købe dette, men de er ingen bluray-afspiller + gammelt design. Har Bose et nyt system i ærmet til snarlig lancering?

2)
Mit første valg var Bose V20 + PS3 som Bluray afspiller. Nu er jeg i tvivl, da jeg har set lidt på Harman/Kardons Avr 355 reciever og Harman Kardon HKTS 11 BQ højtalere + PS3. Kan I komme med for og imod på disse 2 muligheder?

3)
Har I et 3. alternativ i et prisniveau 10-15.000 kr.?

/Chris
Af Perfod
#88621
undskyld mig , jeg bliver nok haglet ned nu men Bose er altså noget opreklameret noget.
For de penge som et Bose system koster kan du få noget der er bedre til samme pris.

var selv på udkig efter Bose men slog hurtig tanken ud af hovedet , specielt efter jeg fik det hjem på prøve , det røg retur efter 2 dage så var prøven tiden over.
Pris og kvalitet hænger simpelthen ikke samme i de Bose systemer.
#88648
undskyld mig , jeg bliver nok haglet ned nu men Bose er altså noget opreklameret noget.
For de penge som et Bose system koster kan du få noget der er bedre til samme pris.


nr. 1 kunne godt tænke mig at vide hvad alternativet skulle være til samme pris ?????
nr. 2 det anlæg du havde på prøve, havde du sat det rigtigt op og kalibreret anlægget. det lyder ikke sådan, da bose lyden er helt fantastisk. men det er bare min mening.

v20 anlægget er et rigtig fedt anlæg, og det fede ved det er kombinations mulighederne, mediemæssigt vil der altifd komme nye ting, dvd udgår, men den gode lyd i v20 består. har hørt om folk der har bose anlæg som er 15 år gammel og stadig spiller godt.


harman kardon anlæg er et rigtig godt alternativ, god lyd, lidt større højtalere. og lidt af et skrummel af en forstærker.
Af Kratz
#88664
Jeg har ikke hørt det aktuelle Bose system må jeg indrømme, men lidt søgning på nettet giver ikke just alt for positive reviews.
Efter hvad jeg ellers har set/hørt til Bose vil jeg også anbefale at kigge efter noget andet.

Så her kommer mit alternative forslag:
Hvis det skal være elegant vil dette være en oplagt mulighed: http://www.whathifi.com/Review/BandW-MT-25/
Hifiklubben har af uransaglige årsager ikke listet 'pakken' som et hele, men jeg kan se de sælger satelitterne til 1.499 kr stykket samt subwooferen til 3.399 kr. Det giver altså knap 11.000 kr i alt.

Hvis du så samtidig parer sættet med denne fabelagtige receiver: http://www.whathifi.com/Review/Denon-AVR-1910/
plejer de at være åbne for forhandling i Hifiklubben. Receiveren koster 3.399 kr, hvilket bringer os op på 14.300 kr, men prøv med lidt forhandling og jeg vil skyde på du kan få systemet til 13.000 kr.

Så mangler vi en Blu Ray afspiller. Her er der mange at vælge mellem som alle performer nogenlunde ens på Blu Ray siden. Et bud kunne være denne Sony, som du kan få til omkring 1.300 kr: http://www.whathifi.com/Review/Sony-BDP-S360/
Af kskruger
#88684
Hold dig for gud skyld væk fra Harman Kardon HKTS 11 sættet, det lyder ganske forfærdeligt. Købte det selv, uden at ha hørt det først, jeg brugte dage på at få bare en noglelunde lyd, men lige meget hvad jeg gjorde, så lykkes det ikke. Lyden er meget indelukket og mørk, subwooferen kan på ingen måde spille dybbas, den brummer bare. Det er nok det største fejlkøb jeg har gjort til dato. Desværre var sættet købt i butik, så jeg kunne ikke sende dem retur. Måtte tilsidst sælge det i DBA med stort tab.
Af misha1969
#92189
kskruger skrev:Hold dig for gud skyld væk fra Harman Kardon HKTS 11 sættet, det lyder ganske forfærdeligt. Købte det selv, uden at ha hørt det først, jeg brugte dage på at få bare en noglelunde lyd, men lige meget hvad jeg gjorde, så lykkes det ikke. Lyden er meget indelukket og mørk, subwooferen kan på ingen måde spille dybbas, den brummer bare. Det er nok det største fejlkøb jeg har gjort til dato. Desværre var sættet købt i butik, så jeg kunne ikke sende dem retur. Måtte tilsidst sælge det i DBA med stort tab.
det passer så ikke helt hvad du siger...... Ved noget musik kan bassen hænge en smule men ellers er de bare helt fine. Alle ører hører jo ikke ens men alle anmeldelser siger det samme så mon ikke at de er helt okey hvis det er i det leje man ønsker eller har råd.... husk på det er dine ører der skal lytte....

http://fpn.dk/digitalt/lyd/article1785472.ece

http://translate.googleusercontent.com/ ... 4IpXej7jtg
Af Kleen™
#92203
Hvis BOSE var det sidste anlæg i verden.... - selv dér ville jeg foretrække at høre musik på min mobiltelefon.

'nuff said...:-)
Af Kleen™
#92204
...dobbeltpost...
Senest rettet af Kleen™ 28 feb 2010, 23:16, rettet i alt 1 gang.
Af kskruger
#92213
misha1969 skrev:
kskruger skrev:Hold dig for gud skyld væk fra Harman Kardon HKTS 11 sættet, det lyder ganske forfærdeligt. Købte det selv, uden at ha hørt det først, jeg brugte dage på at få bare en noglelunde lyd, men lige meget hvad jeg gjorde, så lykkes det ikke. Lyden er meget indelukket og mørk, subwooferen kan på ingen måde spille dybbas, den brummer bare. Det er nok det største fejlkøb jeg har gjort til dato. Desværre var sættet købt i butik, så jeg kunne ikke sende dem retur. Måtte tilsidst sælge det i DBA med stort tab.
det passer så ikke helt hvad du siger...... Ved noget musik kan bassen hænge en smule men ellers er de bare helt fine. Alle ører hører jo ikke ens men alle anmeldelser siger det samme så mon ikke at de er helt okey hvis det er i det leje man ønsker eller har råd.... husk på det er dine ører der skal lytte....

http://fpn.dk/digitalt/lyd/article1785472.ece

http://translate.googleusercontent.com/ ... 4IpXej7jtg
Jeg holder fast i min udtalelse om sættet, men hvis andre vil bruge tid og penge på dette sæt, så for min skyld gerne. Jeg ved bare man kan få andet til samme pris, som lyder langt bedre.
Af Dk11706
#92232
Min anbefaling er at holde sig fra færdige systemer, medmindre du vil betale 30k+ for dem. Jeg ved godt at de er flotte og meget kone venlige, men de spiller bare ikke rigtigt i mine audiofile øre 8) . DVD og forstærkerenheden kan godt være i ok kvalitet, men satilliterne og sub'erne er generelt virkelige dårlige. Dit forstærkervalg (HK 355) er helt fint, den spiller godt i både surround og 2-kanals.

Hvilken Blueray du skal gå efter er en smagssag, så vidt jeg ved så er det samme chip der sidder i de fleste så det man betaler for er de ekstra features afspilleren kan, hvis man ikke skal bruge wireless, dlna (det sutter alligvel i de versioner der er fremme lige nu) og hvad der ellers er af ligegyldige features, så er den nævnte sony bdp-s360 ganske fin, tror nok selv jeg ville gå efter en bdp-s370 (ny model), eller PS3, de bliver jo opdateret til at kunne 3D.

Nå, men ang. højttalere så ville jeg vælge nogle en serie der ligger til dit temperament, er du til lys lyd (der må godt være smæk på diskanten) så kunne B&W være et godt match til den harman kardon, er du mere til blød og afrundet lyd, så gå efter en dali i lektor serien. Er du til virkelig smæk i diskanten så skal du vælge noget andet en Harman som forstærker. Harman er amerikansk og derfor lidt mørk i lyden, en tommelfingerregel for forstærkere er at amerikansk er lidt mørkt, europæisk er normalt neutralt til mørkt, ting fra asien er generelt lyse i lyden. Denon med nogle B&W højttalere er en meget lys kombination, som tiltaler nogen, personligt så løber jeg skrigende væk her, det er mega trættende i længden at høre på. Men nu findes der jo meget andet end hifi-klubbens produkter som jeg henviser lidt til her, det jeg nok bare prøver at fortælle er at du skal gøre op med dig selv hvilken lyd du kan lide og så købe nogle produkter der passer sammen, så får du en god oplevelse i mange år. Prismæssigt kan det godt være at du skal af med omkring 2k mere end du først havde planlagt, men du smiler også de næste 10 år, istedet for at havde kastet næsten de sammme penge efter noget færdigt, du ærger dig over.
Af Sopasam
#93761
Der findes uden tvivl bedre lyd en Bose, men mange (og jeg er "desværre" en af dem) vil gerne slippe for store kasser, flere fjernbetjeninger, kabelrod mod til gengæld at give lidt afkald på nogle lydfacetter, som man som ikke ekspert næppe tænker over i dagligdagen, men til gengæld glædes man hver dag over design og brugervenlighed. Hvis man vægter det sidste, så er Bose (V-serien) vel ikke et helt skidt valg eller?
Jeg har ikke selv ejet Bose, men kun lyttet hertil de få gange lejligheden har budt sig.
Findes der alternativer til Bose, hvis design (ikke store kasser) og brugervenlighed (kontrollere det meste med en fjernbetjening) har høj prioritet?
Står selv for at skal ud og investere i nyt TV (ca. 46") og lyd - budget 30 - 40.000.
Af JesperSkovby
#103918
kskruger skrev:Jeg holder fast i min udtalelse om sættet, men hvis andre vil bruge tid og penge på dette sæt, så for min skyld gerne. Jeg ved bare man kan få andet til samme pris, som lyder langt bedre.
Hvad har du købt i stedet?

Har netop handlet G20 42" og Denon AVR-1911 og mangler nu et 5.1 sæt, da mit gamle Jamo sæt fra '98 lyder rigtigt skidt...

Har selv overvejet følgende:

ARGON Junior 5.1 - 3794,-
http://www.hifiklubben.dk/produkter/hoj ... _junior-51 _hojttalersystem.htm

Focal Sib 5.1 Pack - 3995,-
http://hifi-freaks.dk/webshop//product_ ... ducts_id=4 42

Harman Kardon HKTS 20 - 3399,-
http://www.danstv.dk/shop/harman-kardon-hkts-3805p.html

Harman Kardon HKTS 30 - 4499,-
http://www.danstv.dk/shop/harman-kardon-hkts-3779p.html