Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#72191
Vi har en digital satellitmodtager Triax, det kører fint med vores analoge tv, men husbonden vil gerne have en fladskærm.

Det har jeg så ledt efter men er i tvivl om sådan et skal indeholde dvb-s, når vi nu har modtageren, det er selvejet - ikke lejet?

Hvis det ikke er tilfældet giver det jo et betragteligt større udvalg, da man iflg. panelet ikke kan finde mange med dvb-s her i landet.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#72195
Fladskærmen behøver ikke have nogen som helst tuner indbygget når I har en boks i forvejen. Boksen er jo en tuner i sig selv, som du blot skal koble TV'et til via scart eller HDMI (afhængigt af hvilken model I har).

DVB-S tuneren i et TV er udelukkende til hvis man vil undvære boksen. Derudover kræves der dog en kortlæser til sådan et TV, og denne koster typisk 500 kr. oveni.
Af Nick_S
#72200
Og det skal lige siges at Viasat ikke understøtter brug af TV med DVB-S tunere. Det gør Canal Digital dog.
Af gribben1
#72380
Takker for svarene

Jeg havde en anelse om det, men ville gerne være helt sikker, før jeg investerer i isenkrammet.