Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Saroz
#66796
Den ene er til Yousee, den anden er til Boxer?
Af dieseldk
#66807
Kender ikke det fra elgiganten, men de sælger også et strong modul som har samme indmad som det andet du linker til, gav 499,- for det i fredags og det kører bare sammen med mit LG tv.

Boxer modulet brude virke til yousee men der er ingen som vil give garanti på det, men hvis du kan købe med returret i elgiganten kan du jo prøve det.
Af steffenj
#66827
Boxer kortet virker ikke til yousee da de bruger 2 forskellige kode systemer så vidt jeg har læst i nogle tests.
Men elgiganten har også det strong han omtaler
Af dieseldk
#66880
steffenj skrev:Boxer kortet virker ikke til yousee da de bruger 2 forskellige kode systemer så vidt jeg har læst i nogle tests.
Men elgiganten har også det strong han omtaler
De bruger begge to viaccess kodning, boxer bruger en nyere version end yousee. Ca-modulerne til boxer kan også klare de gamle versioner så i teorien skulle de virke til yousee.
Kunne godt tænke mig at teste det en dag og se om teorien nu også holder for det kan jeg ikke rigtigt finde nogen der har gjort