Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Meissner
#60086
Hej.
Mit første indlæg her, så bær over med fejl og mangler :) Efter at have kigget mange tråde igennem, slog det mig i nok havde styr på dette spørgsmål.
Vil det være dumt at købe et Samsung le46a796 nu, hvor deres nye 7serie lige er udkommet. Mere om prisen på le46a796 falder mere, nu når UE46B7070 lige er udkommet. Eller om prisen stadig bare vil ligge stabilt ? :)
Af xcardman
#60091
Synes faktisk ikke helt man kan sammenligne de to.
le46a796 har led med local dimming og vil derfor vise bedre sort.
et UE46B7070 er der lagt vægt på design og strømforbrug, desværre har det ikke led local dimming og betyder der kan ske lys udslip i mørke områder. har dog ikke set et UE46B7070, men synes prisen er alt for høj, når der ikke er local dimming. Men det nye kan godt vise et bedre billede af den grund.
Af Meissner
#60092
aha, men kan man forvente le464796 falder mere i pris, nu det nye er kommet overhovedet ? når der er forskel på billedet.
Det vil sige der ikke er LED teknologi på UE46B7070 ?
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#60098
Jo, der er LED i, men det er Edge LED som ikke kan styres lokalt.