Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#57058
Tak for en super fed website. Jeg har nu læst i mange timer og må indrømme at jeg er en del klogere på fladskærms tv end før. Men nu nå der skal investeres i et tv så er jeg i tvivl. Jeg ved at der nok er 117 andre der har spurgt om det samme, men være nu sød ved en tv noob og hjælp mig
Info om forhold og behov:
Tv skal bruges i en lys stue (direkte overfor vinduet) LCD bedst?
37”-40”
Sport og DVD film er det mest sete i huset.
Signal via Viasat parabol.
Budget mellem 10 til 15.000 kr.
Af Rod1983
#57065
Hej Chamsky.

Hvis jeg kigger på dit/jeres behov så er panasonic plasma et super godt valg (i hvertfald til sport og dvd film etc). Er LCD bedst i en lys stue? Nej det synes jeg ikke. Jeg har selv et pz85 fjernsyn med vinduet i baggrunden og det er helt ok. I de nye 09 modeller er der både dvb-t/c tuner men jeg mener ikke der er dvb-s O-O. I den prisklasse kunne du overveje G10 serien der fås i 42". Se mere her:

http://ppradio.dk/242-147-211-plasma_2009.htm

Held og lykke med det :)

Rod1983
Af Champsky
#57160
Jeg takker mange gange for dit svar. Jeg skal finde frem til en forhandler for at se modeller in live action. Men lidt flere input af andre vil også havde vært meget cool.