Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af salling
#54170
Jeg har læst vejledninger her på sitet! Tak til alle jer der så gavmildt deler ud af jeres viden.

Mit spørgsmål: Min stue har store vinduer med meget lysindfald, og dermed en dejlig lys stue. Er det korrekt at plasmaskærme er lysfølsomme, og derfor anbefales LCD-skærme i lyse rum?

Er der nogen der vil dele ud af erfaringerne?

på forhånd tak :)
Af Kratz
#54171
Plasma skærme er i højere grad end LCD skærme plaget af lysrefleksioner.
Personligt synes jeg nu problematikken er overvurderet. Hvis du har et CRT fjernsyn i samme position hvor du vil placere dit næste TV kan du starte med at overveje om det giver problemer med reflektioner?
Hvis ikke, er der ingen grund til bekymring. Problemet vil ikke være større for en plasma skærm.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#54173
Man kan dog argumentere for, at der er et større areal der kan blive påvirket af lyset, men omvendt, så har CRT TV ofte en krum overflade, hvilket sikkert i sidste ende vil reflektere ligeså meget lys (du får derved flere vinkler som kan reflektere imod din siddeposition), som en større flad plasma-overflade vil.
Af sketchpad
#54179
Jeg synes nu ikke det er så slemt igen...

...I super-best her ude i Københavns nordvestkvarter har
de 2-3 panasonic plasmaskærme hængende i taget (infomercials...og ting) og det står da super tydelig
trods alle de neonlys der er overalt derinde.

En anden ting der overrasker mig - er at selv om de
kører "computer-text" reklamer hele tiden, så er der
NUL burn ins på skærmene....ret imponerede, og jeg tror
enda de er nogle år gamle.