feddersen skrev: ↑19 feb 2026, 13:11
Er der nogen, der kan fortælle, hvad disse tal og informationer betyder? Og er der noget der er enten godt eller mindre godt?
Video ID: ID-nummer for videoen, identificerer videoen.
sCPN: Et sessions‑ID – nyttigt for YouTube ved fejlsporing.
Viewport: Den opløsning, som appens interface vises i på din skærm
Frames: Hvor mange frames der er afspillet, og hvor mange der er droppede.
Current resolution: Den opløsning videoen afspilles i lige nu.
Optimal resolution: Den optimale opløsning videoen er tilgængelig i på YouTube (for din enhed vil jeg tro) når/hvis forbindelsen og hardwaren tillader det.
Volume: (appens) volumenindstilling (i det givne OS)
Normalized: Angiver hvor mange dB YouTube har justeret lyden for at matche sin loudness‑standard
Codecs: Viser hvilke video‑ og lydcodecs der bruges
Color: Det farverum vidoen har/afspilles i, hvilket afhænger 1. af uploaded og 2. af afspillerens kompatibilitet.
Connection Speed: Et estimat af din aktuelle internet‑downloadhastighed, som målt af YouTube.
Network Activity: Hvor meget data der downloades fra YouTube
Buffer Health: Hvor meget video YouTube har forudindlæst til din buffer, som du har klar til at afspille.
Mystery Text: ? Måske noget til internt debug hos YouTube?
Date: Dato
___________________________________________________________________________________
At din view-port er 1920×1080 * 2 vil bare sige at det er den størrelse skærmen "ser ud ti"l at have for selve din YouTube app, altså at selve YouTube interfacet præsenterer sig på din 4K skærm, med samme vindue og tekst størrelser som på en 1080p skærm. Havde det været 4K, ville vinduer og tekst have været mindre og der havde været meget mere på skærmen i menuerne af gangen. - Forstå det som din skærm der siger: Tænk på mig som 1920×1080 i layout‑størrelse - jeg skal nok skalere det op (det med x2, = hver pixel i menuen kommer til at fylde x2 både horisontalt og vertikalt).
Det hele er altså som det normalt er. Naturligvis er normalzation ikke optimalt i lydperspektiv, men det er sådan YouTube har valgt det skal være og lyden er i forvejen alligevel også hårdt komprimeret. Det eneste der potentielt kunne være bedre (i afspiller perspektiv) er Codec, som potentielt kan være AV1 på kompatible enheder, FORUDSAT at den givne uploader er i en tier hvor YouTube så også encoder til AV1 og ikke kun det ældre VP9 - Det gælder her aktuelt 2026 ikke for alle "kanaler" på YouTube, men oftest alene for de fleste største/mest sete kanaler på YouTube.
Der findes også 8K Videoer på YouTube, men dem vil dit et 4K TV ikke få adgang til.