Debat af Smart TV, herunder platforme, apps, forbundne hjem og tjenester.

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#373213
Der er ingen officiel udmelding fra Netflix om, at de bevidst har fjernet Dolby Atmos fra ældre indhold som Stranger Things sæson 1-3. Det kan skyldes tekniske problemer, eller en beslutning fra streamingtjenesten for at spare penge på licensafgifter.
Det er ikke sandsynligt at det udelukkende skyldes at der skal spares på båndbredde, da Netflix har teknologier til dynamisk at tilpasse sig forbindelserne. Det tyder snarere på en kombination af andre faktorer
#373219
Jeg vil tro, at sæson 1-3 ikke havde Atmos fra en start, men blot blev afspillet i en Atmos-container, uden egentligt at tilføje effekter fra de ekstra kanaler, med mindre der vælges en indstilling, hvor det digitalt bliver dekodet, så alle kanaler bliver anvendt, altså en form for opskalering.
På samme måde er der nogle film som bliver benævnt som HDR, men billedmæssigt ikke adskiller sig fra SDR-versionerne...
#373223
lkodk skrev: 28 nov 2025, 13:28 @radiomanden husk på at chatgpt hellere vil give forkerte svar end ingen.
Bruger ikke nogen chat, men diverse søgninger, så hvis ikke det kan bruges til noget hvorfor er de der så. Hvis alt eller meget er forkert er det jo ganske ubrugeligt og på ingen måde til at stole på.