Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Franskmanden
#346300
Hej alle kloge hoveder.

Jeg er i proces med at overveje hvilket TV der skal erstatte min LG 55B7 som billedkilde i hjemmebioen.

Jeg havde sat mig på den nye LG C2 i 65" (det er hvad der kan blive plads til, så jeg må nøjes!), men nu kommer tvivlen så krybende.

Jeg regner med at tage springet når vi kommer til Balck Friday, men hvilket spring??

Philips OLED 806 (2021 modellen) kan lige nu købes til meget fornuftige penge og jeg kan faktisk bedre lide designet på det fremfor C2 (næsten igen fod er et plus i mit setup), men vil OLED806 være en reel konkurrent til C2?

Når jeg læser testen her på siden af OLED805 (jeg ser ikke at OLED806 er blevet testet her??), så ser jeg at OLED805 faktisk er istand til et ret markant højere nits output i HDR efter kalibrering end C2.
Jeg tænker at hvis det var gældene på 2020 versionen OLED805, så er det nok ikke blevet dårligere på OLED806.

Hvad er jeres tanker omkring Philips OLED806 i stedet for LG C2?

På forhånd tak.