Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af orm08
#339160
Køb evt. en Eve Energy (https://www.amazon.de/Eve-Energy-Marken ... 08HYY6J93/)

I samspil med data fra elværket kan man jagte hvor strømmen bruges.

Du får pris og forbrug lige nu, pr. Time/Dag/Uge/Måned - Du kan taste kwh prisen ind i appen
https://www.evehome.com/en/eve-energy

Vær opmærksom på at det kun er Euro kompatible stik der kan gå i, så køb evt et Schuko eller Euro stik til en stikdåse, de kan fåes billigt på Amazon
Af Axlon
#339165
Bjur skrev: 14 jan 2022, 11:38 Jeg kan se på min Seas NVE app jeg bruger ca. 0,3-0,4 kWh om natten. Det er vel køleskab/fryser og gasfyr der bruger en del der?
Ifølge SEAS, bruger et nyt fryseskab 242kWh om året.
Det giver 0,03kWh i timen, eller 30W.
https://seas-nve.dk/spar-energi/fryser/
Jeg målte vores nye gasfyr i går til at bruge 60W, hvor det stod og kørte, hvilket så er 0,06kWh i timen.
Så de 0,3-0,4 kWh om natten, kan ikke være kun være køle/fryseskab og gasfyr.
Jeg mener jeg kan aflæse det nuværende strømforbrug på min elmåler direkte, så jeg har tænkt mig her i weekenden at slukke for alle grupper, og så tænde en ad gangen, for at finde ud af i hvilken gruppe jeg skal lede efter strømtyve.
Af Axlon
#339220
Ja så fik jeg gennemgået vores standby strømforbrug her hjemme.
Der var sådan set ikke rigtig nogle store overaskelser.
På mit kontor fandt jeg ud af at min Ikea batteri lader bruger 10W på at holde nogle batterier ved lige, og en gammel Dell monitor bruger 4W i standby.
På loftet har jeg en antenne forstærker, der bruger 4W, som jeg sådan set godt kunne slukke for og sløjfe uden om.

Så selvom brugeren allo mener at der er nogen rablende galt, og at INTET bruger så meget strøm, så mener jeg ikke der er noget galt.
Ja jeg kunne vælge at slukke for alt mit netværks ting om natten, og når vi ikke er hjemme, og derved sparer omkring 230kWh om året

Gasfyr+gulvvarmeshunt: 42W
Køleskab+fryseskab: 49W
Netværk teknikskab: 32W
TV bord: 10W
Kontor: 14W
Loft teknik: 21W
Diverse: 8W

Total 176W
Af allo
#339221
Axlon skrev:Så selvom brugeren allo mener at der er nogen rablende galt, og at INTET bruger så meget strøm, så mener jeg ikke der er noget galt.
Ja jeg kunne vælge at slukke for alt mit netværks ting om natten, og når vi ikke er hjemme, og derved sparer omkring 230kWh om året

Gasfyr+gulvvarmeshunt: 42W
Køleskab+fryseskab: 49W
Netværk teknikskab: 32W
TV bord: 10W
Kontor: 14W
Loft teknik: 21W
Diverse: 8W

Total 176W
37kWt i løbet af 7 dage - om SOMMEREN og hvor man IKKE ER HJEMME - det er SYGT MEGET og slet ikke normalt...
Af Axlon
#339222
allo skrev: 16 jan 2022, 15:36
Axlon skrev:Så selvom brugeren allo mener at der er nogen rablende galt, og at INTET bruger så meget strøm, så mener jeg ikke der er noget galt.
Ja jeg kunne vælge at slukke for alt mit netværks ting om natten, og når vi ikke er hjemme, og derved sparer omkring 230kWh om året

Gasfyr+gulvvarmeshunt: 42W
Køleskab+fryseskab: 49W
Netværk teknikskab: 32W
TV bord: 10W
Kontor: 14W
Loft teknik: 21W
Diverse: 8W

Total 176W
37kWt i løbet af 7 dage - om SOMMEREN og hvor man IKKE ER HJEMME - det er SYGT MEGET og slet ikke normalt...
Hvor meget standby strøm bruger du, hvis du da overhovedet er klar over det?
Af allo
#339223
jeg bor i lejlighed

seneste måling (når jeg ikke var hjemme i 6 dage):
1,1kWt pr. døgn (det er så inkl.2m.fryse/køleskab som er ca.8år gammelt)

uanset hvordan man ser på det så er 37kWt et SYGT forbrug (fordelt på 7 dage, om sommeren, når ingen er hjemme) - det er IKKE normalt
Af Axlon
#339240
Som du måske også kan se her i tråden, så har andre bruger også ca. samme elforbrug som jeg om natten, dvs. omkring de 200W, så helt unormalt er det altså ikke, selvom du syntes det.

Vi kunne selvfølgelig vælge at slukke for alt vores elektronik om natten, og når vi ikke er hjemme, og derved spare ca. 60W (263kWh om året), men det bøvl orker jeg simpelthen ikke, og jeg ønsker også at kunne tilgå mit netværk om dagen, og når vi er på ferie.

Det er ikke gratis at have modem + router + 2stk switch + 2stk NAS + 2stk køleskab + fryser kørende 24/7, og det strømforbrug ændre sig ikke, selvom det er sommer, og man ikke er hjemme.
Ja dengang jeg havde en lille lejelighed med et kølefrys skab, og jeg kunne nøjes med ISP-routerens WIFI, der var vores strømforbrug sikkert som dit.

Men min pointe fra starten var sådan set at man kan gå ind hos sit elselskab, og aflæse hvad man bruger af strøm om natten, og derved få en ide om hvad sit standby strømforbrug er i sit hjem.
Af PeterD
#339241
Irriterende med stigende elpriser.

De næste dage kommer det til at blæse mere, så har elselskaberne en god grund til at sænke prisen.

I andre lande forstår regeringerne at gøre elprisen billigere ved at lempe noget afgift men hér i Danmark.

Aldrig nogensinde.

Betal ved Kasse 1.

Inflationen er i øvrigt det højeste i 13 år
Af allo
#339242
Axlon skrev:Som du måske også kan se her i tråden, så har andre bruger også ca. samme elforbrug som jeg om natten, dvs. omkring de 200W, så helt unormalt er det altså ikke, selvom du syntes det.
elforbrug om natten er IKKE det samme som 37kWt på en uge om sommeren og hvor ingen er hjemme...

det er IKKE normalt
Af Mr.DJ
#339244
Som en anden nævnte, det nemmeste og sikkert også bedste, er at bruge “Spar o meter” måleren, som er udviklet af elselskaberne, til netop det formål som I efterlyser. El produkter som bruger switchmode strømforsyninger(pulserende strøm), bliver ikke målt korrekt af de billigere målere(de angiver oftest et højere forbrug end reelt, er min erfaring). Samt problematikken med at køleskab+fryser mv. ikke har et konstant forbrug, er løst ved at Spar o meteret kan indstilles til at måle forbruget over en periode på F.eks 1 uge og derfor give dig et langt bedre estimat over årligt forbrug(den har denne funktion indbygget i sit menu system, samt du kan også indtaste hvad du betaler for 1kwh, så estimatet bliver så tæt på virkeligheden som muligt…).

Spar o meter = https://www.greenline.dk/sparometer-54471

Edit: Switchmode bliver bl.a. brugt i computere/monitorer/tv/forstærkere og bliver brugt mere og mere i alting, da det er den mest energieffektive løsning, dvs. med lavest tab af strøm der går til spilde iform af varme…
Af Axlon
#339248
allo skrev: 17 jan 2022, 09:31
Axlon skrev:Som du måske også kan se her i tråden, så har andre bruger også ca. samme elforbrug som jeg om natten, dvs. omkring de 200W, så helt unormalt er det altså ikke, selvom du syntes det.
elforbrug om natten er IKKE det samme som 37kWt på en uge om sommeren og hvor ingen er hjemme...

det er IKKE normalt
Hvilken forskel gør det ved strømforbruget om natten om man er hjemme eller ej?
Hvilken af følgende poster er helt vild unormal efter dit hoved?
Gasfyr+gulvvarmeshunt: 42W
Køleskab+fryseskab: 49W
Netværk teknikskab: 32W
TV bord: 10W
Kontor: 14W
Loft teknik: 21W
Diverse: 8W
Af allo
#339250
det er dig der bliver ved med at tale om 'elforbrug om natten' - jeg taler om Jeres 37kWt i uge 29 - det er det som er helt væk...ingen (helt almindeligt hus eller alm. lejlighed) bruger 37kWt på 7 dage om sommeren (når man ikke er hjemme...)

det som du postede (tal i dit seneste indlæg) svarer til 4,224kWt pr. døgn, og 4,224 x 7 = 29,568kWt

hvordan I bruger Jeres gasfyr+gulvvarmeshunt om sommeren når I ikke er hjemme kan jeg ikke udtale mig om med allerede her (i dag) er der en forskel på ca.7,5kWt i forhold til uge 29...

37kWt. på 7 dage når I ikke var hjemme er sygt...
Brugeravatar
Af bbplayer
#339251
allo skrev: 17 jan 2022, 13:27 det er dig der bliver ved med at tale om 'elforbrug om natten' - jeg taler om Jeres 37kWt i uge 29 - det er det som er helt væk...ingen (helt almindeligt hus eller alm. lejlighed) bruger 37kWt på 7 dage om sommeren (når man ikke er hjemme...)
Nu skal du passe på med at blive for smart når du udtaler dig om et alm. hus, vi har alle forskellige huse her, helt sikkert.
Glem lige din lejlighed, den er INTET værd at sammenligne med når vi taler hus og strøm, så få et hus og kommenter så på det.

Folk kan have mange installationer kørende som bruger flere 100s watt i timen selvom man ikke er hjemme, og det kan klart afhænge om man har 100 eller 400m2 hus.

Varme i huset på pillefyr som kører hele året, overvågning med 6-10 kameraer over hele ejendommen, nogle har vvb som kører på elpatron?(uden at være hjemme kan de have et tab på 1-2kWh om dagen), lys som tænder/slukker automatisk, pumper som tømmer/flytter vand og andre produkter på en ejendom som man ikke lige forstår er til i huse, og bruger strøm.

Her bruger mit fyr, 80watt i timen på at stå tændt med en hoved pumpe (ikke energisparende), + en pumpe til gulv varme.
Så er der en del overvågning, som nok også tager 4 kørende diske, total 40-50watt/timen for at lagre optagelser 24/7 i et raid og ja, kameraer som bruger strøm. raidbox nok 20-30watt.
pumper som klarer regnvand fra følsomme områder, 100-300w når de kører.
Lys som bruger ca. 10-20w per pære som tænder slukker automatisk. tvboks som er vurderet til 25watt som tændt 24/7.

Her tror jeg gerne jeg slår et snit 6kWh uden jeg er hjemme per dag.

Når jeg er hjemme så har jeg 12-15kWh i forbrug, for så kommer opvasker,vask, bad(vvb) , pc+43"skærm , tv og andet oveni.
450-500kWh/måned, som er ca. 6000kWh årligt.