Log ind med sociale netværk
19 maj 2021, 10:34
#331164
Vi har jo længe diskuteret hvor fornuftigt det reelt er at have så mange platforme kørende sideløbende, så udviklerne skal gøre op med sig selv om de vil supportere bredt eller bare satse på én hest. Det bliver spændende at følge med i. Panasonic har jo sadlet halvt om, så de også er med på Team Android på TV-platformen.
19 maj 2021, 10:53
#331165
Jeg så denne udmelding fra Google. Der er - i hvert fald indtil videre - ikke ændringer på TV-fronten. Men man må jo sige, at drømmen om Tizen som 'operativsystemet til alt' er brast. Det her er måske starten på enden.
19 maj 2021, 11:16
#331166
Med Samsungs dominerende position på TV markedet er det svært at se Tizen blive erstattet med GoogleTV forløbigt, selvom det ironisk nok er nemmere at blokere google's reklamer i youtube på Android.
Når både Tizen, WebOs, MyHomeScreen, AndroidTV, Sapphi? alle er baseret på linux, kunne de ikke arbejde på at gøre apps kompatible på tværs af platformene? Det ville da være for kedeligt hvis de alle brugte den samme GUI styret af google.
Når både Tizen, WebOs, MyHomeScreen, AndroidTV, Sapphi? alle er baseret på linux, kunne de ikke arbejde på at gøre apps kompatible på tværs af platformene? Det ville da være for kedeligt hvis de alle brugte den samme GUI styret af google.
19 maj 2021, 14:26
#331171
Tror også det mest er et tegn på at smartwatch kampen er vundet af Apple. Og at Samsung nok får mere ud af at køre samme styresystem som deres mobil telefoner, da det er en af de primære andre enheder som uret kommunikerer med.
Opret konto
For at kunne logge ind skal du være tilmeldt. Det tager kun få sekunder at tilmelde sig, og giver dig langt flere muligheder på boardet. Som tilmeldt bruger kan du desuden få tildelt udvidede tilladelser af en boardadministrator. Før du tilmelder dig bedes du sikre dig at du er bekendt med vore vilkår for anvendelse og relaterede politikker. Læs også reglerne for de forskellige fora når du besøger dem.
Log ind på din konto
