Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#313226
Goddag sidder og kigger efter et nyt tv til de omkring 8000kr størrelse 55-58 tommer. Har kigget lidt på Samsung QE55Q67T. Nogle gode forslag?
Det vil blive brugt mest til film og sport. :D
#313231
Du kan IKKE regne med de sælgere, de er kun interesserede i at sælge dig produkter de tjener penge på, så de er verdens dårligste rådgivere. Men når det er sagt, så er styresystemet Saphi nu lidt " slapt". Det kan der dog rådes bod på ved at købe en ekstern boks i form af ATV eller Android. Billedkvaliteten på TVet fejler ikke noget, og ligger i toppen af de bedste, og er derfor også flere klasser over det du selv foreslår.
Senest rettet af henrik.yde 26 apr 2020, 16:51, rettet i alt 2 gange.
#313264
Hej

Tidligere i april har jeg købt Sony 55AG8. Et tv jeg er godt tilfreds med. Dog kunne jeg godt have ønsket mig lidt bedre vejledning, da jeg tre dage senere kunne have købt versionen i 65" for næsten samme pris.

Som det er, orker jeg ikke at returnere det i øvrigt fejlfri tv, så jeg lever med det - og lever godt - til det bliver tid at skifte tv igen. Der er god lyd for et fladskærmstv, synes jeg, og billedet er virkelig godt.
#313267
Champignon11 skrev: 26 apr 2020, 19:39 Har os kigget på:
https://www.dustinhome.dk/product/50111 ... smart-oled
Og
https://www.elgiganten.dk/product/tv-bi ... tv-kd55ag8
Kender i noget til dem?
Alle OLED TV performer stort set ens rent billedmæssigt, da det pt kun er LG der fremstiller disse paneler, så forskellen skal findes andre steder, såsom styresystem, HDMI version, fjernbetjening, design osv.