Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af LouieDaubel
#281841
Vi skal have nyt TV. Vores gamle er gammelt og derfor er stort set alt en opgradering.

Men det er en jungle. Måske nogen kan komme med et godt bud?

Vi leder efter et TV i størrelsen 50-55” og i prisklassen 7000-8000. Men det haster ikke mere end, at vi kan vente på et godt tilbud.
Billedkvaliteten må selvfølgelig gerne være god, men det behøver ikke nødvendigvis være det sidste nye.
Og så må det altså også godt være lidt pænt O_O
Brugeravatar
Af hans123
#281842
Start med at læse en del test her på siden.

derefter liste dine krav og forventninger.

hvordan skal de ses i stuen ?
Af Grandahl
#281847
Black Friday er lige om hjørnet, hvor der kan være gode tilbud.. De plejer her på siden at holde sig ajour på tilbud denne dag ( startende fra midnat )
Det er lige før du har til et Oled tv, hold øje med dem..

55” er standard i dag, producenterne laver flest af dem, derfor er det oftest der du får mest for pengene
Af LouieDaubel
#281855
Tusind tak! Jeg har godt selv tænkt på Black Friday! Så vi venter da klart dertil.

Jeg har haft lidt kig på denne model, selvom prisen var lidt højere end jeg lige først havde tænkt. Kunne det være en udemærket model?
Brugeravatar
Af Pataya
#281881
Du kommer ikke til at blive skuffet over den skærm overhovedet - men hvis du alligevel er i markedet omkring de 10.000 - så er LG's B8 til samme pris, med et panel der er et år nyere (2018).

Hvis ambilight vækker din interesse så har LG'en dog intet at skulle have sagt.

Tilbudsjagten bliver holdt opdateret og er en nem måde at se hvad der er gode tilbud på lige nu:
https://www.flatpanels.dk/fokusartikel. ... 1320152757
Af Supergris
#281912
OLED ligge ikke i den prisklasse, du spørger til, det gør Sony 55XF9005 til gengæld, og den er lige til højrebenet.
Hvis du læser nogle af den mange tråde, der handler om det samme som din, er det næsten sikkert den skærm, der bliver anbefalet, hvis budgettet ikke rækker til OLED.

Der er ikke andre TV i denne prisklasse, der matcher dette mht. billedkvalitet, og er det eneste, der tilbyder bagbelysning med zoneinddeling og lysstyrke nok til at kunne formidle HDR på en fornuftig måde:

https://www.elgiganten.dk/product/tv-bi ... ontent=all

Det har for nylig været nede i 7.444 kr.
Af Grandahl
#281920
Hvis du overvejer tv til 10000kr som du selv linker til vil jeg gå efter OLED, ved ikke om du bor i nærheden af Holbæk der er LG OLED C8 på tilbud til 8.888kr i åbningstilbud i den nye POwer der åbner..

Generelt ville jeg holde øje med C8 synes man får meget tv for pengene på den model.