Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#228289
Hej

Jeg købte i slutningen af 2014 et Samsung UE65HU7105. Normalt undersøger jeg markedet grundigt, men det var et godt black friday tilbud i Bilkas online shop og modellen var helt ny og vistnok også kun udkommet i scandinavien, så anmeldelser fandtes/findes der ikke noget af.

Fjernbetjeningen er den helt almindelige, klodsede sort klods, der har fulgt med alle billige Samsung TV de sidste 10 år. Nu er jeg ved at være lidt træt af at se på den. Er det muligt at købe en anden Samsung fjernbetjening og bruge den til dagligt brug? HU7205, som udkom samtidigt med mit HU7105, har den ovale "smart remote"

Jeg har kigget lidt på de 2 her: https://www.proshop.dk/Fjernbetjening/R ... ?b=samsung
https://www.proshop.dk/Fjernbetjening/R ... msung&pn=2
#228292
Mine ønsker er ret få til dagligt brug - tænd/sluk, skift source, skift kanal, bladre lidt i menu, "smart tv" diamant knappen. Hvis jeg skal andet kan jeg hente originalfjernbetjeningen i skuffen, tænker jeg.

Universal er selvfølgelig en mulighed, men en jeg helst ville undgå, om muligt :-)