Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#225745
Hej,

Jeg har lovet at bistå med at finde et nyt fjernsyn til "den gamle". Budgetter er cirka 5.000 kr., og jeg er kommet frem til to, i mine øjne, gode alternativer. Dog synes jeg det kan være lidt svært at skelne skæg fra snot.

Enten dette på tilbud til 5.555 kr. næste uge:
http://www.elgiganten.dk/product/tv-rad ... #tab-specs

Eller dette til 5.500 kr.
https://www.computersalg.dk/i/1275529/s ... riceRunner

Jeg synes umiddelbart det ser ud til at JU6875 ser rigtig fornuftig og lovende ud, med Nano Crystal og 1400 PQI versus 900 på den anden model.

Er der noget jeg har misset, eller er JU6875 det bedre valg, og så står prisen på den anden bare ublu højt lige nu?
Senest rettet af Stephan A 09 jan 2016, 20:51, rettet i alt 1 gang.
#225767
PeterD skrev:Nu findes der altså også andre gode skærme end Samsung, blot til din orientering..

Men det kan være det er for meget op ad bakke..

Psst. Google er din ven.
Brugbart. Tak skal du have Peter :)

Jeg googler alt det jeg kan, og deler også herinde når jeg kan. Der findes andre skærme - bestemt. Jeg har udelukket Sony på grund af Android. Ellers den skærm jeg selv ville have købt, hvis det fungerede. LG er udelukket på grund af udelukkende IPS panel - sortniveau vigtigere end betragtningsvinkel. Panasonic virker, i min optik, ikke som om man får lige så meget value, hvis man sammenligner krone for krone. Philiphs igen med android og eget system flettet ind i.

Så, jeg er ikke Samsungfan, men alle reviews peger derhen. Ja, naturligvis med undtagelse af LG OLED, men det er en helt anden prisklasse :)
#225794
Stephan A skrev:
Bent odense skrev:
Stephan A skrev:
AVForum test af JU6465,den frem går som model JU6400.
https://www.avforums.com/review/Samsung ... view.11450
Tak for input. Jeg kiggede godt derinde, men er det den samme? Synes foden ser helt anderledes ud.

Et andet indspark jeg faldt over er samsung JU6875 50" til 5.500 kr.
http://www.pricerunner.dk/pl/2-3103687/ ... ign-Priser
Rasmus Larsen skrev: Generelt findes Samsungs 6-serie i et utal af varianter. Der er ikke kæmpe billedmæssig forskel, men der kan være en del forskel på funktioner (WiFi, optager, osv) samt design.
#225849
Gør det noget at begge paneler kun er rigtig 50 hz i stedet for 100 hz? Jeg har laest artiklen herinde, men kan ikke rigtigt drage en slutning om det vil vaere en mangel her kontra f.eks. de andre serie 6 med 100 rigtige hz.