Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#225157
Tjaa.. Jeg har læst lidt rundt omkring og også her.

http://www.recordere.dk/2015/11/tip-vae ... rrelse-tv/

Det virker som om at man slet ikke får gavn af et UHD før det bliver rigtig stort. Jeg har ca 3-3,5 hen til placeringen af tv´et. Et 55" bliver alligevel lige en tand for stort i forhold til der hvor det skal sidde. Så jeg havde egentlig kig på Samsung 48" i 7005 udgaven.

http://www.pricerunner.dk/pl/2-3051347/ ... ue48ju7005

Spørgsmålet er så egentlig om jeg overhovedet får brug for UHD?? Bør jeg bare gå helt uden om det?
#225162
Hmm. Et 48" 7005 koster fra 7500 kr

Et 50" Sony W755C koster 6000 kr

http://www.digitalversus.com/tv-televis ... /test.html

http://www.pricerunner.dk/pl/2-3056481/ ... ign-Priser

Og et 50" CX700, ca.8000 kr

https://www.avforums.com/review/panason ... view.11286

http://www.pricerunner.dk/pl/2-3051090/ ... ign-Priser

http://www.flatpanels.dk/fokusartikel.p ... 1285931399

Du kan også bare gøre det stille og roligt med et 40" FULL HD til 3500 kr?

6 ud af 6 stjerner.

http://www.computercity.dk/tv/tv10266/3 ... ricerunner

"A wonderfully appealing 40in screen for a great price – it’s one of the best TV deals of the year 2015"

+:
-Lots of detail, clarity and punch
-Well-judged colour balance
-Strong contrast
-Good sound
-Great selection of on demand and catch up apps
-Easy to use

http://www.whathifi.com/panasonic/tx-40cs520/review

Uanset hvad der vælges så brrug tid på indstillingen
#225166
Peter - Du svarer jo overhovedet ikke på spørgsmålet?

Til topic :)
Jeg ved at Flatpanels har en udregner, der viser hvornår man bør kunne skelne pixels i forhold til afstand, skærmstørrelse og opløsning. Dog har jeg selv erfaret, at jeg typisk kan se forskel fra længere afstand end den siger. Det er mest ved linjer der går diagonalt, hvor de større pixels bliver mere kantede og synlige for mig.

Måske du selv skal tage ud og kigge, for at se hvor kræsne dine øjne er? Jeg har selv valgt et UHD 55" med en siddeafstand på cirka 3 meter. Måske forskellen er minimal der, men jeg er generelt lidt sart med pixels. Så hvis jeg er tættere på, gider jeg ikke se dem.

I bund og grund tror jeg du vil få minimalt ud af UHD med mindre du gerne vil sidde tæt på og spille konsol eller lignende fra tid til anden. Og med mindre du stirre dig blind på om en diagonal linje er snorre lige, eller om du kan ane lidt pixels, så gør det nok ikke den store forskel :)

Jeg er ikke ekspert, men mere mine egne betragtninger ud fra når jeg selv har stået og kigget, og sammenlignet forskellige modeller.
#225167
Selve uhd opløsningen vil nok ikke være nødvendig. Men det følger ofte med, når man køber tv i den bedre ende. Ofte vil der også følge funktioner som HDR med. Disse funktioner er dog ikke størrelse/afstands afhængig. Men du skal op i den dyre ende for få det med
#225169
Mange tak for indlæggene.

Jeg har været lidt ude og kigge, men har lid tabt overblikket med alle de forskellige modelnumre der var i spil. Jeg har et gammelt Panasonic PZ85 som er fra dengang Plasma var sagen (og Pioneer var de bedste :))

Der er to ting som er vigtigt for mig og derfor slipper jeg nok ikke uden om at skulle ud forbi nogle flere forhandlere. Størrelsen må maks være 50" og den skal kunne vise fodbold uden at hakke i panoreringen, som jeg ser mange steder i forretningen. Der er også nogen som ikke gør, jeg synes dog ikke nødvendigvis at der her er sammenhæng mellem pris og mindre hak, om man vil.

7.500 er fint nok for mig, og jeg vil også kigge på de Sony alternativer der er angivet, men jeg skal også ud og kigge på Samsung 6875. Det virker dog om om der er sparet lidt her i forhold til 7005, men omvendt er det nyere.
#225311
Det kan jo være at det giver et bedre billede på dr1, eller andre kanaler som kun sender i hd ready 720lin.
Hd ready er på 720lin, full hd er 1080 og 4k er 2060. dvs. at hvis et 720 signal vises på et 1080 tv bliver 1 celle til 1,5 celle og opløsningen bliver dårligere end hvis det blev vist med 720lin skærm. Derimod hvis et 720 bliver vist på en 4k skærm bliver 1 celle til 3 celler og opløsningen bliver bevaret.
De steder hvor jeg har set 4k (Elgiganten mm.) har de aldrig haft tv signal, så jeg har aldrig set det i praksis. Hvad siger dem som har et 4k tv?
#225312
UHD kan ikke svare sig, hvis du ikke vil over et 50" med den afstand. For de fleste mennesker, vil det være ABSOLUT det mindste Full HD fjernsyn, til den afstand.

Sæt dit budget ned til 5.999kr, og køb det her. Det har super godt sortniveau til prisen, og er rigtig godt til fodbold, og sport osv.


https://www.bilka.dk/elektronik/tv/alle ... Elektronik

Vær opmærksom på, at der er ekstern strømforsyning, så hvis du ikke har en reol under tv'et til at skjule den, er den pæneste løsning, at købe den originale Sony, hvor du så kan skjule den i sammen med et slimline beslag.

Det fåes her

http://euronics.dk/grape-gm111-monteringspakke-flat

http://euronics.dk/sony-suwa1

Held og lykke med købet :)
#225313
@HattingLarsen

Spørgsmålet er så også om det kan betale sig at betale 500 kr mere for et cx700..?

"Speciel anbefalet" hos lyd og billede.

God billedkvalitet
Godt sortniveau for LCD
Firefox OS er brugervenligt
Meget jævn lysfordeling

http://www.flatpanels.dk/test.php?subac ... UvDhRAg.99

W805 er også særdeles spændende.

Godt TV til en særdeles god pris. Du sparer 2000 kr som du kan bruge på udsalg :)
#225351
Jenssohl skrev: De steder hvor jeg har set 4k (Elgiganten mm.) har de aldrig haft tv signal, så jeg har aldrig set det i praksis. Hvad siger dem som har et 4k tv?
Kvaliteten af de allerfleste digitale tv kanaler er hunde hammer elendig (yousee), TV2 og DR TVAvisen på DR1 er de skarpeste kanaler / programmer, alt andet ser skidt ud... Mange kanaler optages i 1080i og laves om til 720p hvilket forvrænger billedet.

Parabol skulle være bedre, men har ikke prøvet eller set det.

Som regel kan man leve med kvaliteten hvis man ikke er for kritisk.. Men wauw effekten kommer hver gang man smider en 1080p film på eller 4K demo