Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Boraghi
#219028
Hej

Jeg har kigget en del på følgende model, da mit budget som udgangspunkt ligger på omkring de 4.000,-: http://www.wupti.com/produkter/tv-og-hi ... 3703000000

Dog kan jeg ikke forstå, hvordan Komplett kan have samme model så meget billigere: https://www.komplett.dk/samsung-43-led- ... 34E45CBAB6

Er det, fordi opdateringshastigheden kun er på 100 HZ, eller hvad er forklaringen?

Mit næste spørgsmål går på, om det kan svare sig at skyde 1.000,- oveni efter den større model: http://www.wupti.com/produkter/tv-og-hi ... 3703000000

Tak på forhånd :)
Af PeterD
#219036
Gode spørgsmål som jeg ikke kan give en logisk forklaring på, men vil hjælpe dig til ikke at blive skuffet:

Syntes der generelt er en del skærme fra Samsung der har lidt problemer med skærmen efter 1-2 år, så bare for at du er HELT enig med dig selv og er 100% sikker på DIT valg, da jeg ønsker den bedste kvalitet for dig..

.....og lyt ikke til sælgerne i butikken. De arbejder ofte for butikkens fortjeneste. Ikke kundens..

Nu ved jeg ikke hvor meget plads du har i stuen, men hvis den kan rumme det og du kan strække budgettet med 800 kr. så er denne værd at overveje:

50" til 4800 kr og fri fragt.

http://www.cinemagic.dk/shop/panasonic- ... gn=regular

Hvorfor nu det?

Fordi du hurtigt bliver glad med en stor skærm når der er sport i tv og i Full HD behøves du egentlig ikke så meget mere..

http://www.flatpanels.dk/fokusartikel.p ... 1195184951

Og Full HD?

http://www.flatpanels.dk/fokusartikel.p ... 1183765992


HUSK PÅ: Ingen skærm er fejlfri. Heller ikke Pioneer Kuro, Sony eller Panasonic. Nogle mærker har bare flere fejl end andre mærker..

Hvorfor så ikke Samsung, LG eller Philips?

Fordi det får karakteren 8 ud af 10:

http://www.trustedreviews.com/panasonic ... ew-summary

Og 4 ud af 5:

http://www.expertreviews.co.uk/tvs-ente ... 20b-review

Minder vel om dette:

http://www.flatpanels.dk/test.php?subac ... 1402041430

Betragtningsvindler:

http://www.youtube.com/watch?v=A0aqYOGDSCk

Til billedet:

http://www.flatpanels.dk/fokusartikel.p ... 1285931399

Normal eller Movieprofil er værd at foretrække.

Overvej om alle billedforbedringsmulighederne skal slås fra?

Om du så vælger Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic eller Finlux (fra Power) er dit valg.