Der er INGEN udvikling i de små skærme..Udviklingen år til år begynder vel fra omkring 32"..
Hvilket er bedst?. Det er nok lettere at spørge: "Hvilke få muligheder er der?"
Min erfaring efter 2 års søgning på samme emne:
Et lille tv: Sony eller Panasonic pga. billedkvaliteten. De er nok de bedste (letteste Setup, god lyd, naturligt billede, kvalitetsfjernbetjening der reagere når du trykker på knapperne etc)
Panasonic har 4 "Picture Modes" så her går du ikke galt..
Men det er nok bestillingsvare. Dog vær' at vente på hvis du vil have kvalitet!!
Find en butik og tag ind og tal med dem:
http://www.panasonic.com/dk/consumer/fi ... butik.html
Panasonic har et 24" kaldet "L24CX500". Det burde stå til 2400 kr.
(I mm) Bredde: 567. Højde: 367.Dybte 46
Philips og Samsung har nok også nogle, men google lige skærmnummeret for en test INDEN du køber..
Nogle vil sige: "Uha..Mange penge for et TV", men billedkvaliteten, farver, histoner,sort niveau er i orden og så finder den nemt digitale kanaler...Noget der ikke kan siges om "No Name producenternes" tv ( Dantax, Finlux, Daloon, TLC, Grundig som er kinesisk nu...og hvad de ellers hedder..)
Forstå slet ikke producenterne..
Ja, det er måske dyrt for Samsung,LG, Philips, Sony og Panasonic at lave et 22" sort/hvidt TV...(he he.), men gang på gang har det vist sig at folk efterspørger disse TV til spisestue, køkken, campingvogn, lille soveværelse etc. alligevel sker der INTET..
Underligt...
Dyrt og omkostningsfulde at producere.. Måske, men der vil da være salg i det med så mange der efterspørger disse skærme..
Attention all manufactures!! "Are you listening for your 2016 lineup" ??
Dette blev lavet for 5 år siden ((!!) i 19" og 22".i et år, så stoppede de produktionen...
http://www.flatpanelshd.com/review.php? ... 1286783229
Underligt..og dybt mystisk beslutning..Skulle hellere have udbredt salget af denne skærm til de fleste Supermarkeder og landsdækkende elektronik butikker..og de ville have tjent kassen.
Intet er sket siden.
SUK!!