Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#203798
Hej folkens. jeg har lige fået skiftet hele panelet i min Samsung PS63C7705 for 3 måneder siden (for 2 gang) og nu er der et eller andet galt igen :(

Er der nogen af jer, der kan identificerer den her fejl? Jeg har lagt 2 billeder op på photobucket, og et lille videoklip. De 2 foregående gange var problemet lodrette streger... nu er det noget helt andet der er gået galt?

http://s1270.photobucket.com/user/marti ... d/library/

Mvh Martin

Jeg har lagt et billede op nu, hvor der er sat en film på (De lodrette streger er bare refleksioner fra vinduet)

Hvis det er en panelfejl igen, så er jeg ved at være lidt uimponeret over Samsung... i hvert fald den her model ;)
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#203806
Det ser da helt galt ud. Umiddelbart har jeg ikke set lige præcis dette før, men jeg tænker at det kan være fejl på enten panelet eller på styreelektronikken.

Jeg tror ikke der er anden udvej end at få dem til at kigge på det for 3. gang.
Af Martin Sjøstrand
#203808
Rasmus Larsen skrev:Det ser da helt galt ud. Umiddelbart har jeg ikke set lige præcis dette før, men jeg tænker at det kan være fejl på enten panelet eller på styreelektronikken.

Jeg tror ikke der er anden udvej end at få dem til at kigge på det for 3. gang.
Jeg har Gud ske tak og lov, sådan en Fona-forsikring der dækker alt... den har tjent mig godt ind efterhånden. Så jeg sender den jo bare ind, men jeg var bare nysgerrig på, om der var nogen der kunne se om det bare var en lille elektronikdims der skal skiftes, eller om vi er ude i at skifte hele panelet... igen :s
#203858
PeterD skrev:
SUK!

God råd:

Se lidt mere mod øst og snup en japaner næste gang..


(Ja, der KAN være fejl på ALLE produkter ligemeget hvor i verden de produceres. Desværre syntes koreanerne at have nogle problemer med indmaden)

http://www.dailytech.com/Samsung+to+Pay ... e24065.htm
Er vist det man kalder "gammel vin på nye flasker" O_O

Den artikel har efterhånden et par år på bagen, må da håbe at Samsung har lært af det, så vi andre slipper for at være helt paranoide :)

De nye Pana LED tv ku jo gå hen og vise sig at ha samme problem om et år eller to og så er vi lige vidt, ved at købe længere mod øst nu og alle POP lydene så breder sig i de små Pana hjem :p Er vist ikke noget produkt som er bedre end andet hva det angår, så det er om at ha servicen iorden :)