Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af kfd
#203627
Hej

Jeg skal ud og investere i en ny skærm og en soundbar. Derfor vil jeg meget gerne lige have lidt input fra jer eksperter derude.

Kriterierne for det nye TV: Skal primært bruges sammen med TDC Trio, samt en enkelt DVD i ny og næ. Så et Smart Tv er absolut ikke et must, den gode billedkvalitet prioriteres højere.

Vi sidder 2½-5 meter fra skærmen, så tænker umiddelbart 50" og opefter.

Kriterier til Soundbar: Er der subwoofer til skal den være trådlås. Det skal være muligt at afspille musik fra vores iPads/iPhones via wifi eller bluetooth.

Jeg vil meget gerne have samme mærke i både soundbar og tv, således det rent designmæssigt passer pænt sammen. Dvs. har TV'et sølvlook skal Soundbaren også have det og omvendt.

Mit samlede budget for begge dele er på 8-10.000 kr. Sagt på en anden måde makspris på TV: 7000 kr. Makspris på Soundbar: 3000 kr.

Håber meget at nogle af jer vil komme med nogle input til mulige emner til sådan et sæt. :)

Med venlig hilsen
Kenneth
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#203644
Hvis du værdsætter, at subwooferen er trådløs, så kan jeg måske indskyde, at Samsung og LG med dette års modeller har mulighed for trådløse højttalere til tv-lyden. En soundbar sidder naturligvis ret tæt på tv'et, men der er også mulighed for kasse-højttalere, som kan placeres længere ude til siderne.

Blot hvis du ikke var opmærksom på det. Vi bringer en test af Samsung's system her på Flatpanels inden længe :)
Af troopa85
#203645
Synes ikke du bør lægge så meget vægt på om det er samme mærke. Har selv et Samsung f7005 og en Philips HTL 5120 soundbar, har meget svært ved at se at den på nogen måde skulle passe bedre med et Philips tv. Der er måske undtagelser hvor de har valgt noget design der ligger tæt op ad, men for det meste vil alle soundbars gå fint med andre mærker.

De fleste fladskærme minder jo også en del om hinanden med deres tynde rammer, og der er ikke meget lighed med soundbars generelt.

Kender ikke de nye systemer fra 2014, men kan da godt anbefale HTL 5120 hvis du vil have en billig løsning, til under 3500-4000kr tror jeg det bliver svært at finde noget meget bedre, derudover har den integereret basendheder så du slipper for en stand-alone subwoofer hvilket gør det hele lidt mere elegant.

Kan fint spille musik over bluetooth mv.

anmeldelse af htl 5120


http://www.whathifi.com/philips/htl5120/review
http://www.trustedreviews.com/philips-h ... tem_review

Den kan fås til 16-1700kr, dog ved at være udsolgt/udgået de fleste steder.

http://www.pricerunner.dk/pl/86-2838007 ... ign-Priser

Så har du også lidt ekstra til TVet i forhold til et soundbar køb på 3000kr.



Angående TV ville jeg med dit budget kigge i retning af Sonys W7b/W8b eller Panasonics AS600/AS640.

Generelt bedste value TV med billede der kan matche de dyrere top-end TV.