Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Brugeravatar
Af edinger
#195151
Tonjus skrev:Jeg er meget tæt på at købe et nyt vt60 55" men kommer meget i tvivl om det er det rigtige at købe når man læser denne tråd! Skal jeg istedet tænke wt60 ?
Mvh Tonni
Hvis du hellere vil ha' bleeding, vilde refleksioner og et mere digitalt billede, ja 8)

Det er det evige dilemma, så længe begge teknologier er udfordret på visse parametre.

Når det gælder billedet, som ikke overraskende et det, entusiasterne lægger mest vægt på, er der dog ingen tvivl om, at LCD-teknologien har mest at slås med.

Det skal dog ikke afholde en fra at gå LCD-vejen alligevel af de grunde, som du selv er inde på.
#195160
Vælg samsung f8505, det har jeg selv gjort. Fantastisk billeder. Der er ingen blæserer i hvilket er overraskende eftersom de kører quad-core processor hvor panasonic kun har double-core. De laves dog kun i 51 og 64' hvor der er problemer med lodrette streger i billedet på 64' udgaven, ikke på 51'. Så hvis man kan nøjes med 51 er samsung nok bedste valg. Alternativt ST60 fra panasonic der også fås i 55'.
#195161
silkeborg den var ny: hvor panasonic kun har double-core.
Panasonic køre med hexa core i GT og VT serien.
#195167
Fik mit VT60 for nogle uger siden. Har godt nok haft det til RMA, men ikke på grund af støj (snavs på indersiden af glasset).

Hører sgu ikke noget til det. Det er da kun hvis TVet er muted, men så er der alligevel mere summen fra skærmen ved nogle særlige farver, og ikke kølerstøj. Måske jeg har en nyere version...

Tror sgu man skal være uber følsom, og jeg kan ellers godt lide lydsvage ting. I min bog, er mit VT60 et af dem... altså de lydsvage.
#201206
Tom01 skrev:
I mine øjne havde det været simpelt og fixe.

1. udskift blæseren med en 120 mm blæser der kører langsommere
2. ret luftstrømmen hen mod de steder der er behov for det lige som man gør med foam fixet
3. monter gummi bøsninger mellem blæser og kabinet.
4. skær hul i bagpladen og monter en "Fan grille" i stedet
.


Jeg er enig i din løsning. Især hælder jeg til 4.

Efter at have brugt en dag på at læse vores engelske og amerikanske medpatienters lidelseshistorier igennem, er disse britiske indlæg i tråd med hvad du forslår.

Iflg.
http://www.avforums.com/members/bumtious.93771/ og
http://www.avforums.com/members/rfield.78225/
http://www.avforums.com/members/stevew09.472238/

Dertil kommer et punkt 5.
(der blev bedømt som vellykket) med en hastighedsreduktion på blæserne med en påloddet elektrisk modstand.
Og (med forbehold) det finske indlæg nr 6.
som blot går ud på at tape halvdelen at hullerne til ud for blæseren i venstre side.
Og 7. (igen med forbehold) ;;)
Elektronik-eksperten der aldrig havde haft problemer med varme elektrolytter, og derfor -simpelthen havde stukket en ledning ind i blæserne for at standse larmen fuldstændigt.

Jeg antager uden særligt kendskab til R&D i Panasonic, at kvalitetsfolkene havde et ønske om at undgå et problem de tidligere (og passivt ventilerede) modeller kunne lide under:

Nemlig gullige områder på skærmen grundet for høj temperatur. (ikke et fænomen jeg selv har set, men kun læst om, kald det et rygte...)

Vt60 har tilmed en glaspladefront, der yderliger holder varmen inde. At man har tænkt i bedre køling på vt60, ses også af den ændrede placering af kølefinnerne på printene - de sidder, så vidt jeg kan se, bagud vendt ud mod luftstrømmen. I stedet for vendt imod skærmen, som på de blæserløse forgængere.

Tilsyneladende besluttede de alligevel, at eftermontere de små og iøvrigt stille blæsere, men placerede dem forkert. Blot 2 cm væk fra udluftningshullerne ville have gjort en forskel i vindstøjen.

Desværre blev vt60 ikke testet i vindtunnel eller af forbrugere, før den ramte markedet. Foam Fix, eller Spunge Fix som den også kaldes, er et plaster på såret - ikke nogen rigtig løsning på støjen. (og bliver desuden ikke brugt på 50") Det ligner snare en nødløsning på dårlig køling på de to store skærmes print.
Den er lidt i samme dur som "Top Gun" luftkanalen, den hæmmer/dirigerer luftstrømmen, og derfor ændrer den lyden.

I de tidlige Spunge Fix dage, var der en britisk pana teknikker der havde fået den ide at vibrationsdæmperne tilmed skulle vendes på blæserne, det gav sjovt nok et godt resultat lyd-wise.. .for blæseren kom således til at være længere væk fra hullerne.. Men det øgede varmen, for blæseren sluttede ikke længere tæt med sin oprindelige skumpakning mod bagkabinettet.

Jeg antager at en holdbar løsning på støjen er at fjerne bagbeklædningen (iflg en som havde fået lavet foam fixet er der ingen mærkater eller sejl der brydes - kun 40 skruer ) og så skal der en tur til smeden som kan stanse et Ø80/ Ø92 hul ud for blæserne.

Der skal vel dækkes af med en "grill" i trådmateriale som er beregnet til formålet, fx :

http://www.coolerkit.dk/shop/fan-grills-243c1.html

Desværre vil indgrebet nok give problemer i tilfælde af en evt. garantisag, jeg har ikke spurgt. Jeg foretager selv konstruktionsændringen når min garantiperiode udløber.. allerede til April om to år. :(( fik nok det sidste i landet af 50vt60Y .

To år holder jeg ikke til, så der kommer en blæser på udvendigt for neden indtil da.

Lyden er jo ok før skærmen for alvor bliver varm og blæserne begynder hylet.

Et af usb-udtagene skal levere strømmen der tænder 120 blæseren/ blæserne samtidigt m. skærmen.
og der kan evt. justeres vha. en 40,-kr regulator.. det er der næsten lige råd til efter at have købt panasonics mesterværk..

http://www.coolerkit.dk/shop/zalman-fan ... 2261p.html

Det bliver en rigtig grim løsning med tapede ledninger,gaffa og strips, plus dæmperskum... !:(

Mvh Carsten