Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#184078
Hej folk på Flatpanels.dk

Jeg har netop solgt min 4 år gamle Sony skærm, som jeg ellers har været rigtig glad for. Nu er det så tid til at investere i en lidt bedre teknologi, dog med et beskedet beløb til rådighed.

Jeg leder efter et tv med det bedste billede til prisen som kan håndtere hurtige bevægelser, samt gode farver til prisen. Det skal minimum være et 43". Er ikke videre interesseret i SMART indhold (som begge disse indenholder), men man får jo nærmest smidt SMART i nakken..

Mit maksimum beløb er 5000kr, og har fundet disse 2 konkurrenter:

http://www.pricerunner.dk/pi/2-2798944/ ... odukt-Info

http://www.wupti.com/Produkter/TV-HIFI/ ... 1205000000

Nogen som har erfaringer med disse tv, eller har alternativer? O_O
#184110
Hej Joeyvind,

Velkommen til Flatpanels.dk.

Ud fra de to skærme du har kigget på, ville jeg klart vælge Philips 46PFL5007 af den årsag at den kun koster 3.999kr, mens den anden koster 4.999,- for øjeblikket. Udover det, så kører 46PFL5007 'rigtige' 100hz, mens 47PFL4007 kun kører '50hz'.
Den første skærm har også WIFI indbygget og pænere design.

Håber det har hjulpet lidt :)

Hilsen
Jesper Keller