Debat af tilbehør og andre hardware-emner, som ikke hører ind under de andre fora

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Boozehound
#171114
Nogle af jer godtfolk :) der evt. Ved hvor Lava motionflip motoriseret loft beslag kan erhverves i dk? (LVM602) undtaget Licotronic.com, ikke til min tålmodighed med lev. Tid på 60 dage :s. Eller kender til lignende beslag der kan erhverves i dk. Med normal leveringstid (2-5 dage)
Specs:
40" led (Samsung) er emnet beslaget skal bruges til.
Motorautomatik er ikke død nødvendigt.
Bare en form for beslag der kan flippes op/ned og lægge sig så tæt mod loftet som muligt I "oppe tilstanden" samt være gedient udført, her tænkes på at det skal virke solidt, og selve mekanismen "der flipper" op/ned er udført således det kan håndtere 1000'vis af
Rutiner uden at blive slapt osv.
På forhånd tak
Af WizzDK
#178362
Hej - lidt lang tid siden, men fandt du ud af en løsning på dette problem? (Montering på skråvæg)
Står i samme situation og overvejer selv et mMotion Flip, selvom jeg har det svært med prisen!
Af Boozehound
#178377
WizzDK skrev:Hej - lidt lang tid siden, men fandt du ud af en løsning på dette problem? (Montering på skråvæg)
Står i samme situation og overvejer selv et mMotion Flip, selvom jeg har det svært med prisen!
Nej ikke kommet en meter videre med det. sjovt nok du
spørger ind til det, da jeg foretog lidt research igen igår.
http://www.licotronic.com/product.asp?product=8478

fatter ikke det skal være så svært at få fat i.
Gi endelig lyd hvis du falder over noget. :o
Af WizzDK
#178379
Jeg har "bare" kigget på det hos Lava selv - http://buylava.com/collections/mounts/p ... otion-flip

Pebret til omkring 3700, med IR receiver til "almindelig" fjernbetjening... Men jeg har skrevet mig op hos dem selv, og de siger estimeret levering indenfor 6-8 uger (fordi modellen med "learning IR receiver" er udsolgt).
Tænker at hvis dimsen er i restordre, så er der nok bedste odds ved at bestille direkte hos producenten. O-O

Har dælme ikke kunne finde meget af den slags... Faktisk fandt jeg kun 1 andet beslag i England, men det ser ikke ud til de forhandler til private:
http://www.futureautomation.co.uk/Product/Details/LB

Lava's løsning er mere elegant, og den fra England ser heller ikke billig ud!
Jeg har skrevet en mail til dem (Futureautomation) for at finde DK forhandler og ca. pris. Så må vi se.
Af WizzDK
#178480
Nå, cirka-pris på FutureAutomation beslaget er over 15.000 :s så det har jeg droppet. ;;)

Prøver muligvis at bygge mit eget, i så fald skal jeg nok melde tilbage. En lineær aktuator kan erhverves for et par hundrede kroner, og resten er beslag og ramme.