Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Hvilket tv ville i vælge

Af Henrik A
#176163
Syntes lige jeg vil fortælle jer hvilke skærm jeg endte op med..

Efter at havde læst forskellige test af dem og set lidt anmeldelser på yoytube, syntes jeg at jeg sad med en mærkelig fornemmelse i maven og blev mere og mere usikker..

Jeg var bange for at investere mellem 15000-20000kr på et fjernsyn, og måske ende op med et billede der var ringere end på mit gamle tv (samsung D7005)..Ikke at jeg siger at det var sådan det var gået, hvis jeg ikke havde valgt et samsung..

Så valget blev "det sikre valgt" Samsung 55ES8005.. Når jeg skriver sikre, mener jeg i forhold til at det også var et samsung jeg havde før, og føler mig lidt mere på hjemmebane her..

TVet er købt i dag, men får det først leveret på Onsdag, og jeg glæder mig :)

Mvh Henrik A
Senest rettet af Henrik A 02 nov 2012, 23:48, rettet i alt 1 gang.
Af Andersss
#176164
Spændende at høre hvordan du så synes de nye tv er :)
Nu ved jeg ikke hvordam du forholder til at kalibrering af skærm og lignende, for hvis du ikke har gjort dette på din hidtige skærm, så kan jeg godt forstå at du gerne vil holde dig til noget lignende. Det er nok ikke noget du kommer til at fortryde, men jeg ville også have lagt mine penge i Sony'en :)
Lad os høre hvad du synes, og god fornøjelse!
Brugeravatar
Af edinger
#176225
De to lamper på hver side af skærmen er det optimale værn mod clouding og lysgennemfald.

Så hvis det er sådan, du som regel ser FILM, skulle du være så home free as can be ;)
Af PeterD
#176227
Tak fordi du oploadede et billede.

Hold fast hvor er det lækkert! ;)
Af Henrik A
#176229
Lamperne lyser ikke ret kraftigt (billedet snyder), de lyser egentlig bare for at give lidt hygge effekt.. Ved ikke hvorfor billedet er blevet sådan, nok fordi jeg har taget det med forkert indstilling :D