Debat af tilbehør og andre hardware-emner, som ikke hører ind under de andre fora

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#172678
Skal til ifamesse i berlin imorgen.
Er der noget specielt man skal kigge efter?

Og er der nogen der har en ide om hvor mange år der går, før tv med den såkaldte 4k opløsning bliver til at købe for normale mennesker?
Af noxity
#172688
Du kan roligt købe et alm. full HD tv nu, hvis det er det du tænker på :)

4K er stadig en del år ude i fremtiden. Udbredelsen vil være hæmmet af den store datamængde der følger med sådan en opløsning. Det betyder at de nuværende bluray skiver ikke rummer nok data. Det vil også kræve nogle potente internetforbindelser, hvis det skal streames i en fornuftig kvalitet. Mit umiddelbare bud er at vi først ser 4K streaming, og derefter på TV-signalet. Tror simpelthen ikke at der er nogen som turde satse på endnu et nyt format med den nuværende udvikling hvor der kommer mere og mere fokus på streaming.

Problemet er lidt hønen og ægget om igen. For at de kan sælge skærmene, så skal der gerne være noget 4K materiale tilgængeligt. Men så længe at 4K er en smal målgruppe for producenterne af indhold, så er det ikke noget der vil blive satset på. Simpelthen fordi at omkostningerne og risikoen er så stor.

Hvordan det kommer til at gå er nok lidt op til marketing afdelingerne hos TV-producenterne. De fik jo solgt LED som det nye "must have". Så det afhænger lidt af hvordan de har tænkt sig at benytte 4K. Enten pusher de det ud til alle skærmstørrelser og sælger det som det nye "must have" selvom den oplevede kvalitet er til at overse i de alm. skærmstørrelser. Den anden mulighed er at de forbeholder 4K til de store skærme, som netop begynder at lide under Full HD opløsningen pga. af skærm arealet.


Så hvis du spørger mig, så er 4K minimum 4-5år ude i fremtiden.
Af magiske
#172690
Jeg så Sharps 4k/8k sidste år på IFA. Og 1080p upscale til 4K stå "bedre" end et 1080p. Så selv om source ikke er 4k endnu. Så vil jeg sku godt have et 4k TV..

/M
Af noxity
#172694
Ja, du vil helt klart få noget ud af 4K, også selv om det er upscaled. Men det er kun hvis du sidder tæt nok på TVet eller har en stor nok skærm :)

4K bliver helt sikkert en nødvendighed på et tidspunkt. Men ikke før at det almindelige TV bliver noget større. Det er stadig 40-46" der sælger mest. Når vi bevæger os op i 50"+, så begynder vi at nærme os en størrelse hvor mange vil få glæde af en højere opløsning. (Tager udgangspunkt i en gennemsnitlig siddeafstand på ca. 3-4m)