Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Heikoheiko
#164582
Hej

Jeg har været på udkig efter samsung D7000, men efter den nye model er kommet, har jeg lidt droppet det, da prisen er steget. har i stedet fundet det her http://www.elgiganten.dk/product/tv-rad ... -tx-l47e5y - kan dog ikke finde nogle anmeldelser af det, vil I vurdere det kan hamle op med samsung'en på billedkvaliteten, det kan i hvert fald på strømforbrug, og de er 2 af mine vigtigste parametre til et nyt tc.
Af Fredtoft
#164587
Techradar.com har testet E5 serien i 32" og 37". Det kan i hvert fald give et indtryk af kvaliteten, selvom det ikke nødvendigvis er fuldstændig muligt at overføre resultaterne på 47" modellen.

Om E5 kan hamle op med et Samsung LED TV er i høj grad et spørgsmål om dit behov, og hvilken Samsung model du sammenligner med. Generelt klarer Samsung sig bedre på sortniveau og features, mens E5 vil have en bedre betragtningsvinkel.

Jeg har linket til de to test på techradar her :
http://www.av-blog.dk/metatest-fladskae ... led-tv-e5/
Af Heikoheiko
#164595
Mine behov til et tv er at der er et godt billede, lavt strømforbrug, og mulighed for at optage med USB stick. Ved godt "et godt billede" er en subjektiv vurdering, men rart lige at se nogle tests på kvaliteten inden man køber, så mange tak for det.

Hvordan skal det forståes at 32" modellen får bedre karakter end 37" modellen, og hvad betyder det y som modellen hedder?