Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af simonlund52
#156988
Hej. Jeg har besluttet at jeg går efter en projektor istedet for et nyt TV. Det skal kun bruges om aftnen og jeg har mulighed for at mørklægge 90-100%. Projektoren skal bruges til:

- 40% gaming på PS3
- 30% film på PS3 (blueray+dvd)
- 30% tv-signal'

Håber i vil give nogle bud på hvad jeg bør kigge efter.
Af simonlund52
#157175
Tak for hjælpen. Fulgte dit råd.

Hifiklubben havde desværre lånt w1100 ud og hd 20 har de ikke i Odense.

Manden fra hifiklubben ville ringe til mig når de fik W1100 tilbage for så kunne jeg tage ind i butikken og se den i et af deres prøverum.

Jeg har aftalt med manden at jeg godt kunne låne den med hjem mod et depositum så det regner jeg med at gøre.

Han sagde desuden også at W1100 nok var den jeg ville blive gladest for, for han havde den nemlig selv og han skulle vælge mellem samme modeller da han købte sin.

Så nu hvor jeg ved at jeg vil have en projektor har jeg tænkt mig at hænge en hylde op hvor projektoren skal stå. Er der nogen bestemt højde jeg skal hænge projektoren i og skal sådan en have en bestemt afstand fra bag- og frontvæggen?