Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#156216
Jeg skal gerne udnytte januarudsalget til at høste et nyt tv i størrelsen omkring de 46 tommer til min nye stue, hvor mit nuværende på 32 er for lille.

Efter at have vredet mig igennem adskillige artikler, anmeldelser og guides, når jeg frem til, at disse to modeller umiddelbart opfylder mine behov.

Panasonic TX-P46GT30Y: http://www.hifiklubben.dk/produkter/fla ... v.htm#test

Philips 46PFL8606T: http://www.komplett.dk/k/ki.aspx?sku=650840

Kan I anbefale det ene frem for det andet? TV'et skal bruges til alm. programmer, Blu-ray film og PS3 primært.
Af DavidHimself
#156217
Jeg ville umiddelbart vælge pana'en. Er ret sikker på at den levere det bedste billede (siger jeg uden rigtigt at have set den)! :)
Brugeravatar
Af MigSelv
#156220
Ulempen, måske nærmere risikoen for burn in, opstår ved kombinationen af plasma og PS3. Du angiver primær brug af PS3, i den situation øges risikoen for et kedeligt burn in af spil logoer o.lign.