Per S skrev:
Til april næste år vil Boxer efter sigende begynde at transmitere en del af deres kanaludbud i HD kvalitet - bl.a. TV2, DR1 og DR2. Det sker på den nye DVB-T2 standard.
Pr 1 april er det Boxer der lader 1 af sine 3 muxer (mux5) overgå til at sende DVB-T2.
Her vil TV2 Hd blive sendt, men der er også plads til adskillige HD kanaler og evt. rigtigt mange SD kanaler i den nye DVB-T2 mux5. Det er pt. kun TV2 HD, der er kendt offentligt.
DR1 HD og TV2-regional HD vil sende via DR's muxer (mux1 og mux2) indtil videre med DVB-T/MPEG-4. DR fik jo tildelt to hele muxer og har meget bedre plads end Boxer har.
Casper M.P. skrev:Per S skrev:Er der nogen der ved om DVB-C standarden skal gennemgå samme forvandling fra DVB-C til DVB-C2 for at kabeltvudbyderne kan tilbyde HD kanaler i samme antal som Boxer?
Der findes og afprøves allerede DVB-C2. Men da der ikke er tale om et stort pladsproblem på kabel-tv nettet, som på fx luftantenne nettet, ligger det ude i fremtiden. Det første skridt herhjemme på kabel-tv nettet vil nok være at stoppe sendingen af de analoge signaler, da de fylder langt mere i forhold til digitale kanaler.
YouSee har allerede skåret meget i de analoge kanaler - kun 9-10 i grundpakken fra næste år - men har lovet at der er analoge kanaler indtil 2008 + 10år = 2018.
YouSee og andre kabelleverandører har opdelt kabelnettet med færre kunder pr. kabelsegment. Det giver mindre individuel internet og VOD (Cinema) trafik, da kapaciteten i kabelsegmentet skal deles mellem færre kunder.
youSee har allerede først i 2009 tilsluttet sig en støtte til udviklingen af DVB-C2, men har samtidig sagt, at youSee næppe ville være blandt de første brugere.
De planer, jeg har hørt fra fx Kabel Deutschland, er, at de vil tilbyde services baseret på DVB-C2, så snart der er forbruger produkter på markedet.
Der er også stærke kræfter, der vil arbejder med at få DVB-C2 ind i næste DOCSIS version til download (kabelmodem webspeed/internet).
Men det er vigtigt at indse at analog, DVB-C og DVB-C2 kan sendes samtidig på et kabelnet. DVB-C2 vil dog kunne køre endnu hurtigere når man ikke skal tage hensyn til analoge fjernsyn.
http://dvb.org/technology/fact_sheets/D ... tsheet.pdf
Det er helt overvejende sandsynligt, at de almindelige grundpakke kanaler og nok også i ret lang tid mellem- og fuldpakke kanalerne vil blive sendt med den uværende DVB-C standard.
Der er allerede chips til DVB-C/C2 og DVB-T/T2/C/C2 klar til levering fra november/december 2011. Man må forvente, at sådanne chips vil komme i 2012 modellerne fra mange af de ledende fabrikker.
De i linken viste Sony chips er bygget, så de passer direkte som erstatning for de nuværende (Sony) DVB-T/C chips - men naturligvis skal fjernsynes/boksens firmware opdateres.
http://forum.recordere.dk/forum_posts.a ... se#1013225
Lars
