Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af crt_man
#148220
Hej,

Har længe været på udkig efter et nyt alter til stuen, og jo mere jeg læser her på FP og andre steder, jo mere kommer man i tvivl, men jeg skal have bestilt et nyt denne weekend - ellers kommer jeg aldrig videre. :(

Jeg har haft en PS50C7705 og vist var billedet godt, men jeg blev vanvittig af buzzen og måtte skille mig af med det, og med de mange tilbagemeldinger om støj fra trafoer, blæsere og hvad ved jeg på både sammy og panny i 2011, orker jeg ikke flere plasma skærme. Hellere lidt dårligere billede og total stilhed (hvilket iøvrigt også gælder for kvinder). :D

Altså bliver det et LCD. 55" er en fin størrelse til stuen og Samsungs design appelerer til mig (og ikke mindst fruen) så det burde jo være nemt at finde sådan en, men her knækker filmen for Samsung. Udover deres 8005 og 7005 er der ikke mindre end 5 modeller i 6-serien:

6505, 6535, 6755, 6575, 6325SS

Derudover har hver nærmest hver butik egne varianter med små afvigelser i numrene. Og Samsungs hjemmeside er bestemt ikke til nogen hjælp. Der er forkerte billeder og tekster på flere af modellerne, og specs er mangelfulde og nærmest strøet omkring med rund hånd, så dem kan jeg ikke bruge til noget.

Hvis der er nogen der kan kaste lidt klarhed over forskelle på nævnte modeller eller svare på nogle af flg. spørgsmål vil det være en stor hjælp.

1. Er der billedmæssig forskel på modellerne i 6-serien? og hvor stort er springet til 7/8-serien (hvis der da er noget)?

2. Har alle modeller i 6-serien og 7-serien det samme design? (tynd sort børstet ramme med endnu tyndere plexiglaskant omkring)? Synes jeg har set lidt forskel på nogle billeder, men det er svært at bedømme.

3. Lider 6-serien også af clouding i samme grad som 7/8-serien tilsyneladende gør? og hvor slemt er det i virkeligheden?

Tak fordi du gad læse mit lange indlæg. ;)
Af ChrisVinther
#148233
1.
Så vidt jeg ved skulle der ikke være den store billedmæssig forskel på de forskellige serie 6 skærme. Forskellen skulle vist ligge i design og funktioner.

På papiret er forskellen mellem serie 6 og serie 7/8 at 7/8 har "micro dimming" og 200 hz (serie 6 har 100 hz og ingen "micro dimming"). Dertil er der et helt andet panel i 7/8, som skulle være bedre. Dette mener jeg dog er en smagssag.

2.
Forskellen på 7 og 8 skulle eftersigende kun være designet.Jeg mener ikke at der findes forskellige designs indenfor serie 7 og 8 men jeg kan tage fejl.


3. Jeg har selv en serie 6 skærm, og jeg lider ikke af clouding. Jeg har dog ikke sammenlignet med serie 7/8 så jeg skal ikke kunne sige om der er mere eller mindre clouding på disse modeller.
Af JesperKeller
#148234
Modellen D6755 kommer med samme funktionaliteter som 7/8. Altså den har Micro/dimming og indbygget wifi + browser. Den er dog kun 100hz, hvor imod 7/8 kører 200hz(800hz cmr).

Forskellen på 7/8 er KUN designet, og at der nu følger en 5" Samsung Galaxy Tab, alu fjernbetjening og 2 briller med, istedet for én, med til 8-serien.

Alle 6000series fra Samsung er ens i billedet, kun design og funktionalitet der er forskellen.
Af jfuru
#148252
JesperKeller skrev:Forskellen på 7/8 er KUN designet, og at der nu følger en 5" Samsung Galaxy Tab, alu fjernbetjening og 2 briller med, istedet for én, med til 8-serien.
Hej Jesper

Det med at der nu følger en alu-fjernbetjening med, har du læst det nogle "officielle" steder?

Jeg købte nemlig et UE40D8005 i forgårs, den nye pakke med tablet i, men der fulgte den gamle, sorte plastik-fjernbetjening med. I El-giganten siger de, at det er den der skal være i kassen. Derfor kunne det være rart med noget "officielt" på skrift, som jeg kan vise til sælgerne i forretningen.

//Jacob
Af JesperKeller
#148253
Uha Jacob.
Den kan jeg desværre ikke hjælpe med dog.

Hvad jeg har hørt er at de vil ligge en 5" tab, 2 briller total og en ny lækker fjernbetjening med.

Jeg ville nok tage ned til din Elgiganten og spørge hvad og hvordan det er med fjernbetjeningen.

Held og lykke
Jesper Keller
Af JesperKeller
#148258
Har lige været i kontakt med Samsungs forhandler konsulent, og der følger IKKE en alu fjernbetjening med.
Ekstra pakken indeholder KUN: Galaxy Tab 5" og én ekstra brille.
Det er stadig den samme sølle plastik fjernbetjening som følger med.
Af jfuru
#148259
JesperKeller skrev:Har lige været i kontakt med Samsungs forhandler konsulent, og der følger IKKE en alu fjernbetjening med.
Ekstra pakken indeholder KUN: Galaxy Tab 5" og én ekstra brille.
Det er stadig den samme sølle plastik fjernbetjening som følger med.
Hmm, jeg har netop modtaget følgende mail fra Samsungs danske support:
Hej!

Jeg har tjekket information om det, og der skal være:
1. TV
2. 2 stk. 3D briller
3. Galaxy S wifi 5.0
4. Metal Glide fjernbetjening

Hav en god dag!

Mvh,
Samsung Support
Det er da underligt, at de giver forskellige oplysninger... Jeg graver lidt dybere i dette mysterie!

//Jacob
Af Chaui
#148285
Har nu os læst at der fulgte en nyere fjernbetjening med istedet for den elendige plastik fjernbetjening vi andre har :(

Hvad angår emnet, så vil jeg i hvert fald fraråde dig at købe den der hedder D6325, som de har solgt i el-giganten. Det er ikke sikkert 3D er noget hit hos dig, men når nu man har betalt for det, skal det også virke. og på netop D6325 er 3D'en virkelig elendig. Der er den ondeste Crosstalk og så meget regnbuefarvede glorier osv.

Så vil da håbe at de resterende 6'er modeller er bedre.
Af ChrisVinther
#148303
3d billedet er ganske udemærket på d6505. Selvfølgelig er der crosstalk, men det er minimalt, og du lægger for det meste kun mærke til det hvis du leder efter det.
Af Chaui
#148305
okay. Tror også D6325 er en specielt version, da den ikke alle steder er sat til at have 3D, og 2D->3D funktion fungere heller ikke rigtig på den. Det er åbenbart den billigste form for 3D de har smidt i den.
Af crt_man
#148452
Tak for hjælpen indtil videre...

Ang. design er jeg kommet frem til følgende:

6205 (extra model jeg fandt) + 6325 har en bred sort blank plastic ramme.

6505 har en tynd matsort plasticramme i børstet metal look med en forkromet metalkant i ca. samme tykkelse udenomkring.
EDIT: på nogle close-up billeder ligner det nærmere plexiglas end krom - dog en noget kraftigere kant end 6575 + 6755

6575 + 6755 har en tynd matsort plasticramme i børstet metal look med en endnu tyndere plexiglas kant udenomkring.

7005 + 8005 har begge en tynd forkromet metalramme.

Jeg har kun set 6755 + 8005 i virkeligheden - resten er baseret på billeder fundet på nettet. Er der nogen der kan be- eller afkræfte mine observationer?
Af nocity75
#148458
Ang. 6505. så er der en sort plastickant med en buet kant i plexiglas yderst.
Af renerk
#148465
ctr_man:
har lige nogle rettelser

7005 og 8005 er i hvert fald ikke samme design.

7005: tynd plexiglas ramme
8005: tynd alu ramme
6505: har ingen forkromet metalkant. dette er plexiglas ligesom 7005, dog er det på 6505 noget tykkere. ca dobbelt så tyk.
Af crt_man
#148612
Tak for svarene. Så blev jeg lidt klogere.

Det ser ud til at 6505 med en pris på ca. 12.700 kr. giver mest value for pengene pt.