Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Sarko
#138650
Hej Alle

Jeg skal have købt mit først fladskærms tv, og har et par spørsmål jeg håber nogen kan hjælpe med herinde.

Jeg har pt kig på 2 modeller, men har endnu ikke lagt mig fast. Det drejer sig om:

http://www.hifipriser.dk/Product/Detail ... id=4188452

http://www.hifipriser.dk/Product/Detail ... pid=811532

Der er ca 1500 kroner forskel på de 2 modeller. Det jeg kan se man får ekstra er 200hz, hvilket jeg ikke kan se har nogen praktisk værdi som man kan se med øjet, og derudover er det ene series7 og det andet er series6.

Jeg kan se at på series7 tv´et er der mulighed for at optage via USB. Betyder dette at man kan sætte en USB Harddisk til tv´et og så optage programmer ?
Hvor mange mb fylder 1 times optagelse ca. ?

Tv´et skal primært bruges til alm. tv, så hvordan tv´et fungere med film, spil, er uden betydning.

Umiddelbart er jeg ikke interesseret i Plasma, da jeg synes det lyder til at fordelene primært ligger når man skal se film eller spille, hvilket tv´et ikke skal bruges til, korriger mig gerne her hvis jeg tager fejl.

LED har jeg ikke kunne læse til havde nogen fordele udover at det er tyndere, sammenlignet med LCD

Håber nogen kan hjælpe, og evt anbefale andre modeller
Af DavidHimself
#138652
For at gå lige på:

1) 200Hz har ikke den store fordel i sig selv (det har de færreste Hz-funktioner), det er mere det der ellers følger med (bedre panel og chipset, eks)

2) Optagelse via USB betyder at du kan sætte en usbpind eller en hdd til dit tv (der kan være forskel på hvor godt de forskellige virker). Og alt efter kvalitet siger samsung man kan optage 120 timer på 500GB

3) Der er ikke kæmpe store fordele ved LED kontra LED. Lidt tyndere som du siger, mindre strømforbrug og nogle vil mene bedre farvestyring og lys (sidst nævnte gælder sjældent for Edge-LED)

Alternativt kunne man se på tv som LG 47LE530N som også er et 100Hz LED tv.

Plasma har normalt (alt efter model og type) den bedste billedkvalitet, vil de fleste sige. Som du rigtigt skriver på peger de fleste at de er perfekte til film - film og sport er bare en god måde at måle det på fordi det er krævende for tv'et at vise det i skarp og god kval. Det er ved udfordringerne at man rigtig kan se fejl og kvaliteter! :)
Af Sarko
#138681
Tak for svaret, så blev jeg så meget klogere.

LG tv´et ser rigtig godt ud. udmiddelbart synes jeg 500 kroner mere for LED fremfor LCD, er ok, de andre spec ser meget ens ud hvis man sammenligner med http://www.hifipriser.dk/Product/Detail ... all&pid=81 1532

Vedrørende optagelse ia USB harddisk. Skal tv´et så være tændt, og skal man se på den aktuelle kanal, eller kan man optage selvom tv´et ikke er tændt, eller selvom man ser en anden kanal ?

Et enkelt spørgsmål mere. Hvad er fordelene ved series 7 fremfor series 6 hos Samsung