Debat om digitale tv-kanaler, HDTV, tv-distributører og alt hvad der vedrører modtagelse af tv-signal

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af lilcas007
#124627
Her troede jeg lige at jeg havde fundet de digitale kanaler på mit LG 47SL8500, det har jeg også men der er et væld af pixel fejl der kommer til syne uregelmæssigt mellem hver 2. til 20 sekund. lyden forsvinder samtidigt. kan det have noget med vejret at gøre???

mine indstillinger;
Land; sverige
frekvens; 143000
symbolhastighed;6875
modulering;64
netværks ID;151 og kun det!

er der noget jeg kan ændre for at fjerne de irriterende fejl???
Af dkscan
#124631
Kabel-tv påvirkes ikke af vejret med mindre der er deciderede fejl i installationen.
Dine oplevelser tyder helt klart på, at dit signal er for dårligt og det skyldes i de fleste tilfælde at man bruger for dårlige kabler og fordelere. Prøv at forbinde tv'et direkte til stikdåsen med så kort et kabel som muligt og se, om det giver nogen forskel.

Du kan læser mere om emnet på http://digitalt.tv/sadan-sikrer-du-dig- ... v-signaler
Af lilcas007
#124634
okay! hvor køber man Televes antennestik?
jeg må lige prøve at se hvad der sker...
Brugeravatar
Af Filip_kbh
#124656
Vil bare lige sige at Yousee havde problemer med de digitale signaler d. 23. december da der var snestorm. Så prøv først at tjekke deres hjemmeside for driftsstatus.
Af lilcas007
#124787
Hej Yakken,

hvilke stik og kabel burde jeg købe?? Så lidt mere specifik hvis du gider :-)
Er fuldstændig "grøn" på området..
Det mærkelige er at der ingen problemer er i mit soveværelse på min philips fladskærm... der er ingenting der hakker.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#124797
Køb de HF tætte stik (afhængigt af om du skal bruge han- eller hun-stik):
Han: http://www.av-cables.dk/billede_kabler/ ... 07_da.html
Hun: http://www.av-cables.dk/billede_kabler/ ... 06_da.html

Kablet kan du købe som du har råd til. Det fås i metermål, eks. 7 mm diameter:
http://www.av-cables.dk/billede_kabler/ ... 08_da.html